Dětské boty musí být kvalitní: Jak je poznáte?

0

Dětská noha roste jako z vody. Rodiče si často nevšimnou, že je potřeba koupit větší botičky. A často se také snaží ušetřit nákupem levných a nekvalitních bot, protože „za chvíli z toho zase vyroste“. To všechno způsobuje, že většina českých dětí chodí ve špatných botách, které mohou způsobovat řadu zdravotních komplikací. Zjistěte, jak poznáte boty, které vašim dětem nebudou ničit nožičky!

Dětské boty

Dětské boty

Kvalitní dětské boty, které neničí nohy: Jak je poznáte?

Toho, že vaše dítě nosí špatný typ či velikost boty, si nemusíte vůbec všimnout. Dětská noha má totiž sníženou citlivost vůči bolesti a dítko tak může capkat v příliš malých botách poměrně dlouho. Mějte na paměti, že noha dítěte roste průměrně 15 až 18 mm za rok a podle toho je třeba dětský botník obměňovat a pravidelně kupovat nové dětské boty.

Tady je 5 tipů, jak poznáte kvalitní boty. A stejná pravidla byste měli uplatnit, i když kupujete boty pro sebe. Stojí vám krásné trendy lodičky za deformované nohy? Mrkněte se na prověřené značky, které jsou proslulé nejen krásným designem, ale především svou špičkovou kvalitou – za zmínku stojí například boty Tamaris, Geox či Ecco.

  1. Na tvaru boty záleží! Pohlídejte si, aby bota byla nejen dostatečně velká na délku, ale také na šířku. A rozhodně zapomeňte na boty do špičky. Špička boty by měla být kulatá a dostatečně prostorná – zabráníte tak deformacím v podobě vbočeného palce, vybočeného malíčku a podobně.
  2. Dětské boty musí být lehké. Dětské klouby nejsou připraveny na větší zátěž a vzhledem k tomu, že dítko přes den udělá až 20 000 kroků, boty nesmí nohy zbytečně zatěžovat.
  3. Centimetr k dobru. V botě by mělo mít dítě cca 10 až 15 milimetrů k dobru. Nejspolehlivější způsob měření je vyndat stélku a porovnat její délku s délkou dětské nohy (Ale pozor – vždy přeměřujte nohu ve stoje!).
  4. Tlumte nárazy při chůzi. Dětská noha je náchylnější na otřesy způsobené kontaktem s tvrdým povrchem. Proto dbejte na dostatečné tlumení v podobě podešve z pryže, termoplastického elastomeru či polyuretanu. Pozornost věnujte také výběru kvalitní stélky.
  5. Menším dětem pořiďte kotníčkové boty. Aby si dítě vybudovalo správný postoj při chůzi, potřebuje pohodlnou, ale pevnou botu. U uzavřených bot tedy dbejte na pevný opatek a pevné přezky.

Autor

Komentáře k článku