Děti a zubní hygiena – kdy začít a na co nezapomenout

0

Kdy začít dítěti čistit zuby a kdy s ním začít chodit k zubaři? Tuhle otázku si pokládá řada maminek. Bohužel většina z nich se odhodlá navštívit zubní ordinaci až když se dítěti začnou zuby kazit – a to už je pozdě.

Přitom s čištěním a péčí o zoubky bychom měli začít už při prořezávání prvních zoubků.

Kdy začít dětem čistit zuby?

Podle odborníků bychom měli začít dětem čistit zuby již ve chvíli, kdy se na svět začne klubat první zoubek. Zubní kaz se totiž může dítěti vytvořit téměř okamžitě, protože i ty nejmenší děti ohrožuje zubní plak, a to již v době od prvního prořezaného zoubku. Zapomeňte ale na takzvané prsťáčky – tedy kartáčky, které se navlékají na prsty. Už od útlého věku začněte k čištění zoubků používat zubní kartáček. Samozřejmě takový, který má co nejmenší hlavu – čím menší hlava kartáčku, tím lépe. Určitě přitom ale nehleďte na cenu – dražší kartáček neznačí ten nejkvalitnější.

Kdy zajít k zubaři

S první návštěvou zubaře také neotálejte. K zubnímu lékaři bychom měli dítě zapsat do jednoho roku. Poté je nutné chodit na prohlídky pravidelně, a to dvakrát ročně. I když máte pocit, že v tak útlém věku lékař na zoubkách ještě nic nenajde, neotálejte a na prohlídku s dítkem běžte. Kazy jsou zrádné, a opravdu se mohou tvořit i tak malým dětem. Lepší je vždy dojít na prohlídku včas, později se mohou obtíže řešit mnohem složitěji a pro dítě to může být i bolestivé.

A co pasta na zuby?

Těm úplně nejmenším dětem můžete začít zoubky očišťovat za pomoci čistého navlhčeného kapesníku ještě v době kojení. Poté pomalu přejděte na dočišťování zoubků navlhčeným zubním kartáčkem a pomalu dítě učte, že čištění zubů je každodenní rutinou. Jakmile si dítě na kartáček zvykne a čištění mu nebude dělat problém, přejděte k dalšímu kroku. Tím je zubní kartáček s malým množstvím zubní pasty. Pozor na to, že pasta pění. Zpočátku si tak skutečně vystačíte i s obyčejnou vodou.

I když mléčné zuby vypadají, neměly by se nechat zkazit. Na zubní hygienu dětí tak skutečně dbejte.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

Komentáře k článku