Cvičení pilates a vše, co o něm potřebujete vědět

0

Cvičení pilates není žádnou novinkou. Vyvinul ho již před více než sto lety Joseph Hubertus Pilates, který inspiraci hledal ve starých kulturách. Proto v tomto cvičení najdete prvky jógy, ale i rehabilitačního cvičení.

Stejně jako u jógy je i zde kladen důraz na správné dýchání. Díky těmto cvikům posílíte, zpevníte svaly, změní se rozložení podkožního tuku a dokonce zhubnete. Cílem tohoto cvičení není však jen hezké tělo, ale i dosažení harmonie. Spojení duše a těla. Práce s dechem je zde důležitá, ale jóga je v tomto ohledu důkladnější a rozsáhlejší.

Jaké další prvky pilates snoubí?

Jak už jsme zmínili, pilates pojí prvky rehabilitačního cvičení, jógy a dále v něm najdete i prvky tai-chi či chi-kung. Ačkoliv mnohým pilates jógu připomíná, jde o cvičení víc přizpůsobené západnímu člověku. Přijatelné se tak stává pro ty, co jim východní metody nevyhovují a stačí jim myšlenka harmonie a nemají potřebu pronikat do takové hloubky.

Co je základem pilates?

Klíčové je pro toto cvičení sladit pohyb a dech. Ostatně to platí pro jakékoliv cvičení (i pro posilování). Nicméně zde nejde pouze o cvičení, jako balzám pro tělo, ale i zaměření na prodýchávání a relaxaci, kdy nejenže protahujete tělo, ale daný cvik působí blahodárně třeba na srdce či plíce, trávicí ústrojí apod. Po tomto cvičení získáte pevnější a pružnější tělo, budete i zdravější. Díky cvičení pilates posílíte tělo i ducha. Vaše imunita bude silnější a budete předcházet onemocněním a zraněním. Kosti se stanou pevnější a orgány budou lépe fungovat.

Na co je kladen důraz?

Zatímco u běžného cvičení dbá člověk na počet cviků a opakování, tady je důležitá kvalita provedení cviků. Je potřeba naučit se vnímat své tělo a poslouchat, co nám říká.

Co k cvičení potřebuji?

  • Své tělo, dobrou náladu a chuť cvičit
  • Pohodlné oblečení (tričko ne příliš volné nebo s kapucí. Mohlo by při různých pózách přepadat přes hlavu a různě se krčit) cvičí se boso nebo v ponožkách
  • Měkkou podložku
  • Pořídit si můžete i bloky, které se používají také při józe
  • Další pomůcky dle pokročilosti
  • Cvičit můžete doma anebo docházet na lekce

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku