Cukr: Jak poznat, že ho konzumujeme moc?

1

Cukr je obsažen snad ve všech potravinách a lze si bez něj jen stěží představit život. Je však třeba dávat pozor, kolik sníme rafinovaného cukru. Právě ten totiž může být škodlivý, jestliže ho přijímáme zbytečně mnoho.

Vhodné množství

Doporučeným množstvím cukru za den je pouhých 30 gramů, toto množství však lze jen velmi stěží dodržet. Nejenže je cukr ve sladkostech a různých limonádách, značné množství je obsaženo také v různých polotovarech. Proto je důležité hlídat si jídelníček a mít přehled o tom, co konzumujeme. Příliš velký příjem cukru totiž může mít řadu negativních účinků. Možná některé z nich pozorujete i na sobě, ovšem nenapadlo by vás, že je jejich příčinou právě cukr.

Únava a špatná nálada

Ačkoliv je cukr hlavním zdrojem energie, mnohdy právě on stojí za únavou. Jestliže totiž přijmete příliš rychlého cukru, který se v těle rychle rozkládá, organismus je v podstatě šokován a těžko se s tím vyrovnává. Kvůli tomu pak klesá naše energie a můžete se cítit vyčerpaní a bez energie.

Dalším negativním účinkem jsou změny nálad. Jakmile se totiž tělo musí vyrovnat s velkým přívalem cukru, zvyšuje se hladina kortizolu, který se vyplavuje při stresu. Právě ten pak vyvolává negativní emoce, změny nálad a kolísání energie.

Nespavost

Množství cukru v jídelníčku může být zodpovědně také za nespavost. Nízký či naopak vysoký krevní cukr vám nedovolí v noci usnout. Lidé, kteří jí příliš mnoho sacharidů navíc stráví výrazně méně času v hlubokém spánku. Nejenže tak spí méně, ale hlavně si dostatečně neodpočinou. Kromě toho, pokud pravidelně konzumujete hodně cukru, tělo si na něj navykne a mohou vás tak i v noci provázet neodbytné chutě na sladké.

Zbavit se bílého cukru v jídelníčku je téměř nemožné, je však dobré ho alespoň omezit. Snažte se proto omezit příjem cukru alespoň během večera.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

1 komentář

Komentáře k článku