Co najdete v těhotenské průkazce?

0

Těhotenská průkazka je dokladem, který dostane v těhotenství každá žena. Po dobu gravidity by ji ale měla uchovávat neustále u sebe.

Průkazka na první pohled

Existuje celá řada grafických zpracování tohoto dokladu. Ačkoliv se tedy vzhled a podoba mohou u různých typů lišit, obsah informací je zpravidla stejný. Průkaz by měla dostat každá žena kolem 11. týdne těhotenství. Na první straně jsou uvedeny osobní údaje, kontaktní osoba, číslo pojišťovny a zaměstnání. Dále také datum poslední menstruace (PM), termín porodu dle poslední menstruace (TP) a také podle ultrazvukového vyšetření (UZ). Zaznamenávají se zde také termíny návštěv těhotenské poradny, datum nástupu na mateřskou a výchozí váha a výška. První strana by dále obsahovat informace o všech předchozích těhotenstvích.

Další stránky dokladu

Po uvedení výše zmíněných údajů obsahuje průkaz také celkovou anamnézu a informace o průběhu nynější gravidity. Nesmí chybět ani záznamy vyšetření a předepsaných léků. Je zde tabulka, do níž je třeba lékařem zapisovat při každé kontrole aktuální subjektivní stav těhotné a také výsledek objektivních vyšetření. Jako je například:

  • měření tlaku
  • vyšetření moči
  • hmotnost
  • stav dělohy a porodních cest
  • poloha či případně ozvy plodu.

V těhotenství by také mělo dojít k odběru krve, aby se zjistila krevní skupina matky, Rh faktor a bezinfekčnost na nemoci, které by mohly negativně ovlivnit dítě či matku (syfilis, žloutenka typu B, HIV). Do těhotenské průkazky se uvádí také záznamy od jiných lékařů jako je například stomatolog.

Co potřebujete vědět

V průkazce je uvedeno velké množství zkratek, na jejich význam se nebojte zeptat svého ošetřujícího lékaře, nebo na internetu jistě také objevíte jejich význam. Vystavení těhotenské průkazky je většinou zdarma, může se ovšem stát, že v soukromé ordinaci bude třeba uhradit poplatek.

Tento doklad je pro dobu těhotenství velmi důležitý, je podstatné mít ho stále u sebe, pokud by došlo k nenadálé hospitalizaci, ošetřující lékař do ní může nahlédnout a přizpůsobit tak léčbu.

Zdroj foto: 30time.com

Autor

Komentáře k článku