Co je suchý únor? Měsíc bez kapky alkoholu má překvapivé výsledky

0

Po Vánocích je zcela běžné, že máte pár kilo navíc, cítíte se neustále unaveně, postrádáte motivaci, hůře se soustředíte a nemůžete se již dočkat delších dní a sluníčka. Po konci ledna navíc přichází únor, který se v posledních letech stal synonymem měsíce bez alkoholu. Proč byste letos měli suchý únor vyzkoušet i vy?

Co je suchý únor?

Jak vznikl suchý únor? Na jeho počátku bylo hnutí LOM

V roce 2013 vznikla kampaň, za níž stála Liga otevřených mužů (LOM), jejímž cílem bylo poukázat na nadměrné množství konzumovaného alkoholu zejména u mužů. První ročník byl velmi slabý, protože se ho oficiálně zúčastnilo pouze 100 mužů, ale s každým dalším rokem se začala tato snaha stále více dostávat do povědomí obyvatel a zúčastnit se výzvy mohly také ženy.

Výzvu můžete držet veřejně i v soukromí

Liga otevřených mužů již oficiálně neexistuje a byla nahrazena organizací Suchej únor. Pokud se chcete do výzvy přidat, stačí se registrovat, ale samozřejmě je možné dodržovat měsíc bez alkoholu také soukromě a bez toho, aniž by o tom někdo další věděl.

Myslete na svá játra

Tím se rovnou dostáváme k tomu, proč byste vlastně měsíc bez alkoholu měli vyzkoušet. Prvním důvodem je zdraví a detoxikace organismu. Zapomeňte na bylinkové čaje, smoothie a zázračné nápoje, které budete konzumovat týden v kuse a dopřejete si tak zaručené pročištění organismu. Mnohem lepší je do svého života zařadit něco, co je udržitelné a můžete se toho držet dlouhodobě. Alkohol znamená ohromnou zátěž zejména pro játra. Pokud si tedy po celý měsíc, ale třeba i po delší dobu, odpustíte konzumaci alkoholu, dojde k jejich pročištění.

Zatočíte s bolestmi hlavy i otoky

Jakmile toho dost vypijete, začnete svět okolo sebe vidět v růžovějších barvách a i vy si připadáte mnohem přitažlivější. Zaro rána po prohýřených nocích bývají přesným opakem. Každý zvuk je příliš hlasitý, kruhy pod očima připomínají oční linky, hlava vás bolí jako střep a rozhodně si nepřipadáte atraktivně. Když se ale alkoholu na několik týdnů zřeknete, odezní nepříjemná migréna, která se při pravidelné konzumaci alkoholu může vyskytnout, také zmizí otoky a vaše pleť bude mít mnohem zdravější odstín i bez make-upu.

Doplníte si energie a dopřejete si kvalitní spánek

Stává se vám, že se dýchánky s přáteli a oslavy často protáhnou do pozdních nočních či dokonce brzkých ranních hodin? Pokud ano, není divu, že jste bez energie a rozladění. Nedostatek spánku se projeví na vaší náladě, výkonnosti i schopnosti soustředění. Pokud sklenku vín s přáteli vyměníte za včasné ulehnutí do postele, brzy zmizí kruhy pod očima, nevyspání a vaše rána budou mnohem příjemnější. Po alkoholu sice velmi rychle odpadnete, ale váš spánek má mizernou kvalitu. Zato ulehnutí za střízliva má pozitivní vliv na spaní a váš organismus vám poděkuje. Místo odbourávání alkoholu se bude moci během noci věnovat tomu, čemu má a například vaše REM fáze bude delší.

Lépe strávený čas v peřinách

Kromě spánku se v peřinách můžete samozřejmě věnovat i kvalitně strávenému času se svým partnerem. Sex po alkoholu se sice často jeví jako skvělý nápad, ale realita bývá horší a ne vždy úspěšná. Z opilecké noci strávené s partnerem si také nemusíte mnoho pamatovat, což je přece škoda, ne? Užijte si intimní chvilky se svým mužem naplno a bez dopingu v podobě několika skleníček na kuráž. Prožitek vás obou bude mnohem intenzivnější.

Vyzkoušejte si na několik týdnů odpustit alkohol a uvidíte, že na sobě zpozorujete výrazné změny. Kromě detoxikace jater dojde i k zlepšení vaši pleti, spánku, vymizí bolest hlavy a také otoky. Místo času stráveného v baru s přáteli tak můžete více věnovat sobě a svému partnerovi.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku