Její svět

Co je suchý únor? Měsíc bez kapky alkoholu má překvapivé výsledky

Po Vánocích je zcela běžné, že máte pár kilo navíc, cítíte se neustále unaveně, postrádáte motivaci, hůře se soustředíte a nemůžete se již dočkat delších dní a sluníčka. Po konci ledna navíc přichází únor, který se v posledních letech stal synonymem měsíce bez alkoholu. Proč byste letos měli suchý únor vyzkoušet i vy?

Co je suchý únor?

Jak vznikl suchý únor? Na jeho počátku bylo hnutí LOM

V roce 2013 vznikla kampaň, za níž stála Liga otevřených mužů (LOM), jejímž cílem bylo poukázat na nadměrné množství konzumovaného alkoholu zejména u mužů. První ročník byl velmi slabý, protože se ho oficiálně zúčastnilo pouze 100 mužů, ale s každým dalším rokem se začala tato snaha stále více dostávat do povědomí obyvatel a zúčastnit se výzvy mohly také ženy.

Výzvu můžete držet veřejně i v soukromí

Liga otevřených mužů již oficiálně neexistuje a byla nahrazena organizací Suchej únor. Pokud se chcete do výzvy přidat, stačí se registrovat, ale samozřejmě je možné dodržovat měsíc bez alkoholu také soukromě a bez toho, aniž by o tom někdo další věděl.

Myslete na svá játra

Tím se rovnou dostáváme k tomu, proč byste vlastně měsíc bez alkoholu měli vyzkoušet. Prvním důvodem je zdraví a detoxikace organismu. Zapomeňte na bylinkové čaje, smoothie a zázračné nápoje, které budete konzumovat týden v kuse a dopřejete si tak zaručené pročištění organismu. Mnohem lepší je do svého života zařadit něco, co je udržitelné a můžete se toho držet dlouhodobě. Alkohol znamená ohromnou zátěž zejména pro játra. Pokud si tedy po celý měsíc, ale třeba i po delší dobu, odpustíte konzumaci alkoholu, dojde k jejich pročištění.

Zatočíte s bolestmi hlavy i otoky

Jakmile toho dost vypijete, začnete svět okolo sebe vidět v růžovějších barvách a i vy si připadáte mnohem přitažlivější. Zaro rána po prohýřených nocích bývají přesným opakem. Každý zvuk je příliš hlasitý, kruhy pod očima připomínají oční linky, hlava vás bolí jako střep a rozhodně si nepřipadáte atraktivně. Když se ale alkoholu na několik týdnů zřeknete, odezní nepříjemná migréna, která se při pravidelné konzumaci alkoholu může vyskytnout, také zmizí otoky a vaše pleť bude mít mnohem zdravější odstín i bez make-upu.

Doplníte si energie a dopřejete si kvalitní spánek

Stává se vám, že se dýchánky s přáteli a oslavy často protáhnou do pozdních nočních či dokonce brzkých ranních hodin? Pokud ano, není divu, že jste bez energie a rozladění. Nedostatek spánku se projeví na vaší náladě, výkonnosti i schopnosti soustředění. Pokud sklenku vín s přáteli vyměníte za včasné ulehnutí do postele, brzy zmizí kruhy pod očima, nevyspání a vaše rána budou mnohem příjemnější. Po alkoholu sice velmi rychle odpadnete, ale váš spánek má mizernou kvalitu. Zato ulehnutí za střízliva má pozitivní vliv na spaní a váš organismus vám poděkuje. Místo odbourávání alkoholu se bude moci během noci věnovat tomu, čemu má a například vaše REM fáze bude delší.

Lépe strávený čas v peřinách

Kromě spánku se v peřinách můžete samozřejmě věnovat i kvalitně strávenému času se svým partnerem. Sex po alkoholu se sice často jeví jako skvělý nápad, ale realita bývá horší a ne vždy úspěšná. Z opilecké noci strávené s partnerem si také nemusíte mnoho pamatovat, což je přece škoda, ne? Užijte si intimní chvilky se svým mužem naplno a bez dopingu v podobě několika skleníček na kuráž. Prožitek vás obou bude mnohem intenzivnější.

Vyzkoušejte si na několik týdnů odpustit alkohol a uvidíte, že na sobě zpozorujete výrazné změny. Kromě detoxikace jater dojde i k zlepšení vaši pleti, spánku, vymizí bolest hlavy a také otoky. Místo času stráveného v baru s přáteli tak můžete více věnovat sobě a svému partnerovi.

Zdroj foto: www.freepik.com

Exit mobile version