Používáte aktivně sociální sítě? Možná jste zaznamenali trend zvaný rituál vzteku. V čem spočívá a proč je prospěšný pro vaše psychické zdraví?

Co je rituál vzteku?

Rituál vzteku je aktivita, která slouží k uvolnění intenzivních emocí, zejména vzteku, hněvu, frustrace a bezmoci. Pravidelným prováděním rituálu vzteku dochází k vyjádření emocí a snížení rizika toho, že jedinec vybuchne v nevhodnou chvíli a na nesprávném místě.

Proč je rage ritual virální?

V angličtině se této aktivitě říká rage ritual a v poslední době se stala virální na TikToku a těší se velké pozornosti zejména u žen. Proč? Právě ženy mají totiž skutečně mnoho důvodů, proč upustit páru a rituál vzteku je k tomu přímo ideální. Jak probíhá a proč byste ho měli podstoupit i vy?

Jak na rituál vzteku

Cílem rituálu je ze sebe dostat skutečně všechny negativní emoce a ulevit si. Proto byste se neměli rozhodně držet zpátky a naopak ze sebe vymlátit a vykřičet vše, co vás trápí a štve. Rituálu vzteku se můžete věnovat v prostředí, které je k tomu speciálně zařízeno a často nechybí ani lektor, jenž vás celým procesem provede.

Rituál vzteku o samotě

Pokud ze sebe chcete veškerý hněv vykřičet o samotě, můžete. Najděte si odlehlé místo, kde svým křikem nebudete nikoho rušit, ideálně les či louku uprostřed ničeho, a k ruce si připravte třeba i nějaké dřevo, šišky a cokoliv, co se dá rozbít. Bydlíte ve městě a v blízkosti vašeho obydlí není žádné místo, kde byste nebyli na očích? Rituálu vzteku se můžete věnovat také ve své ložnici a svůj vztek si vybít na polštářích.

Dostaňte ze sebe vše

Aby byl rituál vzteku úspěšný, nedržte se zpátky a skutečně ze sebe dostaňte vše, co vás štve. Vybavte si veškeré křivdy, které ve vás bublají, a negativním emocím dejte volný průběh. Jakmile ze sebe všechen nahromaděný vztek dostanete, následuje další důležitá fáze, kterou je vydýchání a sebeuvědomění.

Zamyslete se nad spouštěči hněvu

Poté, co se vykřičíte, něco rozbijete a zkrátka za sebou budete mít svůj první rituál vzteku, je čas zamyslet se nad tím, co ve vás negativní emoce, které potřebují následně ventilovat, vyvolává. Tím, že ze sebe vše negativní dostanete, si sice ulevíte, ale je dobré hledat příčiny a pokud to jde, rovnou se jich vyvarovat.

Ne vždy je to samozřejmě možné, ale pokud vás například rozčiluje partner, který nechává ponožky pohozené po bytě a vy je vždy musíte sbírat, převracet a házet do koše na prádlo, poproste ho, aby je po sobě uklízel. Pokud vám nevyhoví, nebojte se opět po nějaké době podstoupit rituál hněvu. Toto je samozřejmě pouze příklad jednoho z mnoha možných spouštěčů. Ne vždy je možné situace, které ve vás vyvolávají hněv, řešit. Je-li ovšem možnost se jim postavit čelem a zachovat se asertivně a hájit své zájmy, chopte se ji.

Uklidnění

Poté, co ze sebe dostanete veškeré negativní emoce a zamyslíte se nad tím, proč se cítíte, jak se cítíte, přichází na řadu zklidnění. Soustřeďte se na svůj dech, pusťte si svou oblíbenou hudbu a věnujte se činnosti, která vás baví a pokaždé vám zlepší náladu.

Pro koho je rituál vzteku vhodný?

Kdo by měl rituál vzteku podstoupit? Každý, kdo v sobě má nahromaděné negativní emoce a neví, jakým způsobem je ze sebe dostat. Ne každému pomáhá pobyt v přírodě, kreslení, psaní deníku či meditace. Někdo ze sebe potřebuje frustraci doslova vykřičet a třeba i využít boxovací pytel.

Postavte se svému hněvu čelem a dostaňte ho ze sebe. Rituál vzteku je rozhodně mnohem zdravější metodou, než neplánovaný výbuch, který zpravidla přijde v tu nejméně vhodnou chvíli a jeho obětí se stanou lidé, s kterými vaše frustrace absolutně nesouvisí.

Zdroj textu: www.ndtv.com, www.scmp.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku