Sociální síť Tik Tok opět přinesla nový trend. Co je goblincore, čím je tento trend inspirovaný a pro koho je vhodný?

Nedokonalé a ošklivé věci jsou krásné a uctívané

Máte doma ošklivý svetr, škaredé tričko či ohyzdný náramek? S mírnou nadsázkou se dá prohlásit, že právě ošklivé věci jsou základním stavebním kamenem nového módního trendu, jemuž se říká goblincore. Tento styl se vyvinul ze subkultur, je v něm jasně patrný vliv hippies, inspirace z přírody a důležitou součástí je také podpora LGBT komunity.

Chaos, špína a dávka romantiky

Podle zásad goblincore je vše krásné. I to, co je na první pohled nedokonalé a ošklivé. Inspiraci můžete čerpat v přírodě. Ovšem na motýly, ptáčky a želvy zapomeňte. Tento styl totiž hledá krásu tam, kde by ji hledal jen málokdo. Houby, šneci či žáby jsou tím, co právě letí. Stejně tak i bažiny. Nevadí, že v nás většinou vzbuzují představu špíny a chaosu. Právě v těchto místech totiž podle pohádek, bájí a legend bydlí skřítci a goblinové, podle nichž získal tento trend své jméno.

Návrat k volným střihům a barevným kombinacím

Jak a co tedy podle goblincore estetiky nosit? Nebojte se šílených a nemyslitelných kombinací. Oversized džíny, háčkované tričko a batikované kusy oděvů by ve vaší šatní skříni rozhodně neměly chybět. Pojďme si ale vše, co pod tuto estetiku patří, vyjmenovat postupně.

Přírodní barvy a materiály

Protože tento moderní styl čerpá inspiraci z přírody, jsou pro něj typické přírodní barvy. Chybu neuděláte s odstíny zelené, hnědé a šedé. Cokoliv, v čem byste splynuli s prostředím uprostřed lesní mýtiny, má tu správnou goblincore barvu. Ruku v ruce s barvou oblečení jde také jeho materiál. Držte se následujícího tria: vlna, len, bavlna. Jedná se o přírodní materiály, ve kterých se budete cítit příjemně.

Oversized kousky jako základ šatníku

Nedovolte nikomu a ničemu, aby vás svazoval. Dokonce ani oblečení. V duchu goblincore se zahalte do oversized šatů, sukní a kalhot. Vzdušné a volné materiály, ve kterých můžete tančit uprostřed louky, běžet lesem a třeba i zdolat opičí dráhu, jsou to pravé.

Vrstvení

Nebojte se na sebe vrstvit kusy oděvů, které se k sobě zdánlivě vůbec nehodí. Váš outfit má být praktický a vhodný do přírody. Nad volbou svého outfitu zkrátka přemýšlejte tak, jako kdybyste šli do lesa na houby. Chcete se obléci pohodlně, vzdušně, mít s sebou něco teplého a zároveň neřešíte, jak v oděvu vypadáte.

Funkční obuv

Na nepraktické boty na klínku a žabky rovnou zapomeňte. V goblincore jde zejména o praktičnost. Čím pohodlnější a pevnější boty, tím lepší volba.

Nezbytné doplňky

Ručně vyrobené šperky, přírodní motivy a korálky jsou těmi vhodnými doplňky, které si můžete vzít ke každému outfitu. Přívěsky z přírodních materiálů mají jednoznačně zelenou. To stejné platí o pletených čepicích, šálách a šátcích. Při výběru doplňků podle goblincore se inspirujte u hippies a neváhejte si předloktí obalit dřevěnými náramky v pestrých barvách.

Pro koho je styl goblincore ideální?

Jak je z popisu patrné, tomuto  trendu nepřijde na chuť každý. Abyste na sebe náhodně navlékli oversized věci, které k sobě absolutně neladí a svůj vzhled doplnili ručně vyráběnými šperky, musíte mít blízký vztah k přírodě a zároveň si příliš nepotrpět na dokonalost. V případě, že se vám líbí nedokonalé věci, fascinují vás mokřady a bažiny, máte rádi houby, šneky a žáby, které se nepromění v prince, budete si v tomto stylu oblečení připadat jako ryba ve vodě.

Přestože je styl goblincore vystaven na osobních preferencích a neexistuje žádný konkrétní návod, jak se obléct, můžete se pro inspiraci podívat na Tik Tok.

Zdroj textu: cosmiquestudio.com, www.vice.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku