Během zimy potřebujeme více vitamínu D. Kde ho získat?

0

V chladném zimním období se našemu tělu často nedostává dostatek vitaminu D. Je proto velmi důležité dodávat ho svému tělu dostatek. Z kterých zdrojů je nejlepší tento vitamin získávat a udržet si tak vitalitu?

Mléčné výrobky

Významnou dávku vitaminu D obsahuje obyčejné kravské mléko. Ať už se rozhodnete pro polotučné či plnotučné. Pokud nekonzumujete živočišné mléko, pak sáhněte po rostlinných, ať už se jedná o mléko kokosové, ovesné či mandlové, i v těch najdete vitamin D. Bílý jogurt je také důležitým zdrojem, volte však raději obyčejný bílý jogurt a vyhněte se slazeným ovocným, cukr totiž zhoršuje vstřebávání vitaminu D do těla.

Ryby

Mnoho ryb je neopomenutelným zdrojem vitaminu D. Například mečoun je plný tohoto vitaminu, navíc jeho dalším plus je nízký obsah kalorií a snadná příprava. Losos je velmi bohatým zdrojem, rozhodně ho proto zařaďte do svého jídelníčku. Nižší množství vitaminu obsahuje také tuňák, který je velmi oblíbený především v konzervované podobě, připravit si ho však můžete na jakýkoliv způsob. Další možností, jak vitamin D doplnit, jsou také sardinky.

Slunce

Nejjednodušším způsobem, jak si zajistit dostatek vitaminu D, je pobyt na slunci. Ačkoliv v zimních měsících již slunce nemá takovou sílu a často je schované za mraky, i přesto má stále schopnost naše tělo bez problémů zásobovat. Zařaďte tak do svého denního programu občas procházku na čerstvém vzduchu. Ta vám zajistí přírodní zdroj vitaminu, zároveň tímto způsobem dochází k nejjednoduššímu vstřebávání a účinek je velmi vysoký.

Vitamin D v našem těle zajišťuje spoustu věcí, například správný vývin kostí a chrupavek, oslabení organismu a správný chod metabolismu, je tak velmi důležité hlídat si dostatečnou hladinu v krvi. Posledním způsobem, jak vitamin spolehlivě doplnit mohou být také doplňky stravy, jedná se však o nejzazší možnost.

Zdroj foto: freepik.com

Autor

Komentáře k článku