Autosedačka aneb bezpečnost dítěte je vždy na prvním místě. Jak ji vybírat?

0

První autosedačku pořizujeme ještě před narozením miminka, jde o takzvané vajíčko. Tato sedačka dítěti bude sloužit jen chvíli, a než dítě vyroste, budeme muset pořídit ještě minimálně dvě autosedačky. Jak je vybírat a jak se v tom neztratit?

Podle čeho autosedačku vybírat

Při výběru autosedačky je vždy nutné řídit se aktuální váhou dítěte, věkem a výškou. Dítě nikdy nesmí hlavou autosedačku převyšovat – pro větší děti už vybíráme kvalitní podsedáky. Autosedačka také musí svým tvarem a provedením dokonale pasovat do auta. Důležitý je i materiál, ze kterého je autosedačka vyrobena. Berte v potaz, že dítě bude muset sedět v sedačce při delších cestách i několik hodin, potah by tak měl být příjemný na dotek, sedačka by měla mít kvalitní polstrování, aby se dítěti sedělo pohodlně – a v neposlední řadě by měl být potah snímatelný, pratelný v pračce a také prodyšný, aby se dítě zbytečně nepotilo.

Od vajíčka k podsedáku

Úplně první autosedačkou pro dítě je takzvané vajíčko. Jde o autosedačku pro miminka, které ještě neudrží hlavičku. Dítě je v sedačce v polosedu chráněno před nehodou tříbodovým nebo pětibodovým pásem, který je součástí sedačky – tato sedačka se umisťuje proti směru jízdy. Může být vzadu ale i na místě spolujezdce, pokud je deaktivovaný airbag. Z vajíčka ale děti velmi rychle vyrostou, na řadě je tak klasická autosedačka, ve které již dítě sedí, ale stále je připoutáno pásy přímo v sedačce.

Tyto sedačky dnes mohou doslova růst s dítětem. Když povyroste, může v sedačce sedět, ale být již připoutáno pásy pro dospělé – zůstává však boční krytí dítěte. Poslední sedačkou jsou pro děti takzvané podsedáky. Jde pouze o vypolstrovaný sedák, který děti zvýší, aby mohly být připoutány klasickými pásy. Tyto sedačky jsou pro větší děti vyšší váhové kategorie.

Bez autosedačky nejezděte ani pár metrů!

Je velmi důležité, aby děti byly vždy i při opravdu krátké jízdě umístěny v sedačce. Jde o jejich bezpečí. Do dvanácti let dítěte tak vystřídáte celkem tři různé sedačky – a každá z nich je důležitá. Není od věci si ještě před nákupem zjistit, jak si vámi vybraná sedačka – její model a značka, stojí v testech kvality.

Pokud se vám stane autonehoda, sedačku dále nepoužívejte a raději ji nahraďte novou. I při malém nárazu mohou v autosedačce vznikat trhlinky, což by ohrozilo bezpečnost dítěte při dalším používání.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

Komentáře k článku