8 tipů jak ušetřit v domácnosti

0

V domácnosti se dá ušetřit poměrně snadno. Zde je několik tipů, jak toho dosáhnout.

  1. V létě nepoužívejte klimatizaci, větrejte večer, kdy je příjemný vzduch a přes den zatemněte místnost pomocí rolet. V zimě se naopak vyplatí mít nábytek v místnostech tak, aby se teplo z radiátorů mohlo volně šířit, takže před radiátor nemějte žádný nábytek.
  2. Vypojením elektroniky ze zásuvek můžete ušetřit až 2000 Kč ročně. Elektronické přístroje, i když je zrovna nepoužíváte, spotřebovávají elektrickou energie. Vypojte tedy ty, které nepoužíváte – rychlovarná konvice, mikrovlnná trouba či televize. Stačí je vypojit třeba jen na noc nebo pokud jedete na dovolenou a už šetříte.
  3. Nainstalujte si vodovodní kohoutky s nižším průtokem. Tak můžete ušetřit 25 až 60 % nákladů na vodu! Tyto kohoutky se vám vyplatí například do kuchyně na mytí nádobí nebo do koupelny na mytí rukou a obličeje. Ve sprše se tyto kohoutky většinou nevyplatí, protože v ní pak strávíte dvojnásobný čas.
  4. Používejte úsporné žárovky. To vám pomůže snížit spotřebu energie o neuvěřitelných 80 %. A tak, i když jsou úsporné žárovky o dost dražší než ty obyčejné, vyplatí se do nich investovat.
  5. Zabraňte úniku tepla ze dveří a oken. Docílit toho můžete speciálním těsnění na dveře či okna. Pokud máte stará okna, vyplatí se investovat do nových. Tímto opatřením můžete ušetřit až 15 % nákladů za teplo.
  6. Nekupujte balenou vodu, využijte tu z vodovodního kohoutku. Již několik studií prokázalo, že tato voda je dokonce zdravější než balená! Navíc se už nebudete muset tahat s těžkými lahvemi.
  7. Plánujte si své nákupy předem a vyhněte se kupování zbytečností. Naplánujte si seznam, podle kterého nakoupíte a také si nechoďte „jen tak“ projít obchody. Kupujte jen to, co potřebujete a vyhněte se impulzívní koupi.
  8. Vařte na vařičích podle velikosti hrnce – tj. nepoužívejte příliš velký žár na malé hrnce, teplo pak uniká do okolí a vy tak spotřebujete více energie, než musíte.

Autor

Komentáře k článku