4 zlozvyky, kterými si kazíte postavu

0

Možná, že se vám povedlo zhubnout a dokonce už několikrát. Stále dokola se trápíte cvičením, odříkáte si jídlo a pak ten kolotoč začne nanovo. A to všechno jen proto, že stále dokola opakujete stejné zlozvyky. Kterých zlozvyků se dopouštíte nejčastěji?  

Hodně lidí se pokouší na začátku nového roku upevnit si zdraví, shodit pár kil a bere útokem fitness centra, drží různé diety, aby jim to vydrželo tak měsíc či dva – maximálně. Nejčastějším zlozvykem je totiž pověsit celou snahu na hřebík. Jen málokdo opravdu vydrží a změní životní styl.

Zlozvyk č. 1 – dieta a cvičení na chvíli

Hodně lidí začne cvičit a držet dietu ve snaze zhubnout. Což je první velká chyba. Tedy není chybou to, že chce člověk zhubnout. Ale držet dietu a cvičit jen proto, že potřebuji pár kilo shodit, není dostatečně motivující. Jakmile totiž většina lidí drastickým a rychlým úbytkem váhy docílí své představy, končí s cvičením a posléze i dietou. Mnohem lepším řešením je říci si, že je načase změnit stravovací návyky a začít se pravidelně hýbat, a to nejen proto, že chci zhubnout, ale proto, že to prospívá zdraví a půjde o změnu trvalého rázu. Ne do doby, než zhubnu. V takovém případě se dá očekávat, že se kilečka opět vrátí a s nimi možná i něco navíc.

Zlozvyk č. 2 – méně jídla mi zaručí úspěch

To je samozřejmě nesmysl. Pravdou je, že snížením kalorického příjmu člověk docílí úbytku váhy. Nicméně hodně lidí si plete kalorický příjem s doslova ukradením potravy tělu.  Tím, že bude člověk méně jíst a hladovět sice zhubne, ale zároveň si zbrzdí metabolismus a pak se diví, že přibírá i z vody. Tady platí – hodně zdravých potravin, málo nebo žádné nezdravé. K nezdravým patří knedlíky, pečivo z bílé mouky, cukrovinky, sladké limonády, zákusky, smažené pokrmy. Lepší variantou je 2 plátky pečeného kuřecího masa nežli 1 smažený řízek.

Zlozvyk č. 3 – nedodržování pitného režimu

Jdete-li se napít až v okamžiku, kdy cítíte žízeň, není to správně. Dostatek tekutin je to, co pomáhá detoxikovat tělo. V opačném případě se nemohou odpadní látky z těla dostávat ven, jak by měly. To samozřejmě blokuje celou snahu o hubnutí.

Zlozvyk č. 4 – nedostatek spánku a stres

Jestliže ponocujete, pak brzy vstáváte a ještě každý den kontrolujete svou váhu a stresujete se, nemůžete se divit, že ručička váhy ukazuje stále stejné číslo. Při hubnutí hraje duševní klid a dostatek spánku/odpočinku zásadní roli.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku