Chcete vědět, co se u některých lidí děje 3 týdny po rozchodu a proč tomu tak je? Začtěte se do článku a zjistíte to.

Rozešli jste se po zralé úvaze, nebo v afektu?

Nejdříve si pojďme říct, že k rozchodu se můžeme rozhodnout buď po zralé úvaze a delším přemýšlení, nebo k němu můžeme přistoupit v afektu. Pro to, co bude následovat, je toto dělení důležité. 

Máme-li se více rozepsat o rozchodu, který je výsledkem nějaké úvahy, předpokládejme, že jsme měli čas přemýšlet o tom, že se s partnerem chceme rozejít. To znamená, že jsme už nějakou dobu žili ve vztahu, který nám nevyhovoval a ve kterém nejspíš správně nefungovala komunikace. 

U situace, kdy se rozejdeme náhle, tedy většinou v nějakém afektu (kupříkladu po hádce), je to samozřejmě jinak. Tam nemáme prostor ani čas rozmyslet si, proč se vlastně rozcházíme, a nějakou dobu s myšlenkami na rozchod být, abychom si mohli být jistější, že je to něco, co chceme skutečně udělat. 

3 týdny po rozchodu začnete litovat

Nyní se už ale pojďme podívat na to, proč se v nás relativně často zhruba 3 týdny po rozchodu začne něco dít, a to především u varianty, kdy se lidé rozejdou v afektu. Je zcela běžné, že mezi 2. a 3. týdnem po rozchodu začnou lidé toho, že s partnerem už nejsou, litovat. Je to z toho důvodu, že největší negativní emoce v této době již odeznívají a ten, kdo rozchod iniciovat, si začne uvědomovat, že to pravděpodobně nebylo úplně ideální rozhodnutí. Stýská se mu po protějšku, někteří lidé se dokonce začnou bát, že by si druhý mohl najít někoho jiného, rozchod vzít vážně a pak už by nebylo cesty zpět. 

3 týdny po rozchodu jsou dostatečná doba na to, abychom si po vychladnutí emocí začali uvědomovat, že důvod k rozchodu vlastně nebyl tak vážný, jak jsme si původně mysleli. Někdy tento důvod dokonce zcela zpochybňujeme a situaci nerozumíme, nedokážeme si vybavit, proč jsme na rozchodu tak lpěli, co nás před 3 týdny na druhém tolik rozčílilo a zranilo, že jsme ze vztahu chtěli odejít. 

Když po 3 týdnech odezní emoce, vidíme věci jinak

Právě proto, že někteří lidé se rozhodnou rozejít v silném afektu, po 2-3 týdnech se začnou divit tomu, že situaci tak negativně vlastně už vůbec nevidí, a to přesto, že byla ještě nedávno tak jasná. Je to proto, že když jsme silně rozčílení a zranění, velmi trpíme a chceme utrpení přirozeně vyřešit tak, že se od druhého odtrhneme a potrestáme ho tím, že ho opustíme. 

Myslíme si, že když s partnerem už nebudeme, nebudeme se trápit a on nás už nebude zraňovat. Bohužel (anebo bohudík?) takhle jednoduché to s našimi emocemi ani se vztahy není. A proto je běžné, že v období okolo 3 týdnů po rozchodu si někteří začnou uvědomovat, že to, že se rozešli takovým způsobem, možná nebylo úplně v pořádku. 

Chcete se týdny po rozchodu vracet?

V tak krátké době, jako jsou 3 týdny po rozchodu, se ale samozřejmě může po partnerovi začít stýskat i lidem, kteří se rozešli po dlouhodobějším zvažování. Mohou začít pochybovat o tom, co udělali. Pokud vašemu rozchodu předcházela několikaměsíční nespokojenost a zvažování, zda
(ne)odejít, rozhodně vám doporučuji hned se do vztahu nevracet a druhého nekontaktovat. Vydržte po dobu několika dalších týdnů a zkuste si uvědomit, jestli to není jen momentální stesk z toho, že se vyrovnáváte s novou situací, anebo to opravdu znamená, že byste se měli zkusit vrátit. 

Patříte-li do skupiny těch, kteří se rozešli na základě hádky a afektu, určitě se k sobě nevracejte jen s tím, že teď už bude vše v pořádku, že si slíbíte, že už se k sobě budete chovat dobře a nebudete se hádat. To totiž často není vůbec reálné.

Člověk, který se dostává do takové agrese, ve které si ulevuje tím, že se překotně rozejde, se do podobného stavu s velkou pravděpodobností dostane znovu. Proto pokud se k sobě budete vracet, doporučuji vám, abyste se s partnerem zkusili pobavit o tom, co do budoucna udělat jinak, abyste se těchto situací vyvarovali. To, že jste se k sobě (třeba už i vícekrát) vrátili poté, co jste se v afektu rozešli, skutečně neznamená, že to takhle půjde dělat donekonečna. Jednoho dne se totiž může stát, že jeden z vás už se do vztahu nebude chtít vrátit a ten bude definitivně ztracen a zničen. 

Chce-li se k vám protějšek po 3 týdnech po rozchodu vrátit, nedoporučuji dělat mu žádné naschvály, například ho trestat. Pokud o vztah opravdu ještě stojíte, bylo by prospěšné, kdybyste spolu zkusili diskutovat o tom, jak vztah zachránit. Jak na to se dozvíte v článcích pod odkazy Rozvod a rozchod a Hádky, nefunkční komunikace a krize vztahu.

Jste v situaci, kdy 3 týdny po činu rozchodu s partnerem litujete? Nevíte si rady? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě. Vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába, partnerský poradce www.partnerske-vztahy.eu 

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Autor

Komentáře k článku