3 nejčastější příčiny vzniku otoků. Jak jim předcházet?

0

Otoky dokážou pořádně znepříjemnit život. Mohou přitom vznikat z celé řady různých příčin. V některých případech jsou otoky dočasné, jindy mohou dlouho přetrvávat nebo se opakovaně objevovat. Jak jim předcházet?

Otoky způsobené poraněním

Zejména u mladších osob jsou nejčastější příčinou otoků pohmožděniny a různá poranění. Otok se může například objevit u podvrknutého kotníku, naraženého kolene či zápěstí, po úderu do obličeje a podobně.

Ačkoli jsou takové otoky často doprovázeny velkou bolestí (jejíž hlavní příčinou nicméně není otok, ale ono poranění), zpravidla za několik dnů začnou postupně odeznívat a neexistuje důvod, proč by se měly znovu vrátit.

Jak takovým otokům předcházet, je zjevné. V běžném životě i při sportovních aktivitách je na místě opatrnost. Pamatujte na bezpečnostní opatření a pouštějte se jen do věcí, ve kterých se cítíte jistě, a postupně se zdokonalujte.

Hmyzí štípnutí

Další častou příčinou otoků je hmyzí bodnutí. Někomu se otok udělá i po kousnutí od komára, závažnější potíže ale způsobuje bodnutí od vosy, včely či sršně. Problémem je zde alergická reakce.

Reaguje-li vaše tělo na hmyzí bodnutí podobně nežádoucím způsobem, měli byste si v první řadě dávat pozor na to, abyste se vyhýbali místům, kde riziko napadení hmyzem roste. Pozor tedy na včelí úly, ovocné sady i kvetoucí záhony. Hmyzu jděte raději z cesty, nesnažte se dotěrné vosy, včely a sršně odhánět vodou, nebo je dokonce napadat.

Pokud k pobodání dojde, je vhodné rychle odstranit žihadlo (pokud v ráně zůstalo), protože jed se z něj do rány uvolňuje postupně. Poté je nezbytné ránu chladit, pomoci mohou i hojivé gely či léky tlumící alergickou reakci.

Zdravotní problémy

Velice nepříjemné jsou chronické otoky, jejichž příčinou je zpravidla nějaké onemocnění. Oteklé nohy trápí cukrovkáře, problémy jsou s krevním oběhem a své by mohli vyprávět lidé trpící na křečové žíly. Zde nejlépe funguje celoživotní prevence v podobě zdravého životního stylu. Dodržujte zdravý jídelníček, pravidelně se hýbejte.

Lukáš Jirsa

Copywriter

Copywriter s očima pro SEO, který se copywritingem živí od roku 2017. Potřeby klienta jsou pro něj zásadní a proto mají jeho texty hloubku a smysl. Některé texty můžete najít na webu produktvdetailu.cz.

Zdroj náhledové fotografie: Pexels.com

Autor

Komentáře k článku