10 typicky ženských profesí, ve kterých muže jen tak nepotkáte

0

Ačkoliv svět je plný tvrzení, že muži mají mnohem lepší start pro vybrání vysněné pracovní pozice a celkově jsou profese více nakloněné mužům, přece jen existují na trhu práce takové, kde jsou žádané především ženy. Které profese to jsou a proč si v nich neumíme představit muže?

V hlavní roli empatie

U typicky ženských profesí se protíná zejména nutná empatie, bez které nelze pracovní pozice vykonávat. V té totiž jasně vévodí právě ženy. Zatímco muži jsou mnohem lepší v systematickém jednání, ženy do své práce umí vložit dávku empatie a citlivého zacházení, které je v řadě životních situací nutné.

Zdravotní sestra

Empatické zacházení je nutné například při vykonávání profese zdravotní sestry. Kolikrát jste narazili při návštěvě vašeho praktického lékaře na zdravotní sestru v mužském provedení? Žena zdravotní sestra je totiž nejen historicky zažitá v podvědomí pacientů, umí si i mnohem lépe poradit s otázkou priorit čekajících pacientů.

Porodní asistentka a dula

Podobné pravidlo platí také u profese porodní asistentky nebo duly. Představte si, že by vám měl být jako hlavní oporou při porodu muž. S ženským odborným doprovodem u porodu se budete cítit mnohem jistěji, nutné napojení se stejným pohlavím je velmi důležité. Navíc u porodní asistentky je téměř jisté, že si stejným procesem porodu již sama prošla, proto můžete očekávat důležitý soucit a empatii i ve vašem případě.

Laktační poradkyně

Také u laktační poradkyně platí, že v mužském podání by rady nebyly tak relevantní. Z úst žen jsou rady o kojení přijímané mnohem snáze a věrohodněji. V české databázi laktačních poradkyň se nenachází jediný muž, což jasně svědčí o tom, že tato profese patří pozice a jedině ženám.

Pečovatelka

Také u pozice pečovatelky se počítá s nutnou dávkou empatie a sociálního cítění. Ať už se stará o dobro seniorů nebo například jakkoliv hendikepovaných lidí, počítá se s tím, že tato profese bude prováděna s láskou a péčí. Ačkoliv se v této profesi také nacházejí muži, mnohem více na těchto pozicích najdete ženy. Ze žen se sociálním cítěním totiž doslova sálá mateřský pud, který je tolik potřebný pro opečovávání a milé zacházení.

Učitelka v mateřské škole

Každý z nás si pamatuje na tu milou a vlídnou paní učitelku v mateřské školce ještě z dětských let. Takovou si přejete i pro vaše ratolesti, a tak výběr školky často závisí na tom, jaké učitelky se v ní právě nachází. Pokud jsou sympatické, milé na první pohled a cítíte z nich lásku, klid a přátelskou atmosféru, snáze jim vaši malou lásku svěříte na celé dopoledne každý den. V této profesi je potřeba velká trpělivosti a neustálá vlídnost, možná proto se v ní uplatňují zejména ženy.

Asistentka a účetní

Osobní asistentka, sekretářka nebo hlavní účetní. Na těchto pozicích se také nachází často ženy, dokážou například i do těžkého a nepříjemného jednání vnést klid a pohodovější atmosféru. A nejen proto jsou na těchto pozicích častěji k vidění. Mají smysl pro pořádek, který je důležitou součástí každého správného chodu kanceláře.

Floristka

Další velkou výhodou žen jen smysl pro krásu, cit a vkus. K ženě také neodmyslitelně již po dlouhá léta patří květiny, proto není divu, že i floristka je typicky ženskou profesí.

Uklízečka

Na rovinu si musíme říct, že v českých domácnostech stále převládá ženská síla, která se stará o chod a úklid domácnosti. Ne nadarmo se říká, že jsou tyto domácí činnosti „ženské práce“. Protože si ženy libují v uklizeném a uspořádaném prostředí, jsou i na pozici uklízečky mnohem častěji k vidění.

Chůva

Podobně jako u učitelky v mateřské školce, i v případě chůvy určitě raději vyberete ženu. Pokud potřebujete například jen občasné hlídání vašich malých ratolestí, zatímco se potřebujete věnovat vaší práci nebo i osobnímu životu, nejspíš se obrátíte na agenturu nebo internetové databáze s chůvami. Tam najdete jen málo mužů, kteří tuto službu nabízí. Drtivá většina z nich jsou chůvy.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku