Oční trénink

0

Dennodenně přijímáme zrakem důležité informace o světě , ve kterém se musíme orientovat . Zrak je naším nejdůležitějším smyslovým orgánem , proto si zasluhuje zvláštní ochranu a pozornost .

Zdraví svých očí podporujte přiměřeným chováním. Při čtení převládá koukání na blízko , proto po každých 20 stranách se nakrátko zadívejte do dálky . Příliš mnoho sledování televize zapříčiňuje strnulý pohled a statickou polohu očí. Udržujte od televizoru alespoň dvoumetrový odstup a občas se zadívejte jinam . Práce u počítače jednostranně zdůrazňuje koukání na blízko , čímž způsobuje přílišné napětí očních svalů . Nedobře působí i blikání obrazovky. Investujte do monitoru s dobrým rozlišením s přestávkami a cviky se postarejte o vyrovnání napětí v očích . Nabízíme Vám pár cviků :

Cvik č. 1

Rychlými změnami pohledu na různé body trénujte okohybné svaly , které jsou zodpovědné za souhru obou očí .

Cvik č. 2

Pokud mnoho čtete , pracujete při obrazovce nebo se věnujete ručním pracím , měli byste nejpozději po hodině vstát ze svého pracovního místa a podívat se přes okno. Několik sekund se soustřeďte na nějaký značně vzdálený předmět , např. . na strom nebo výškovou budovu .

Cvik č. 3

Při pohodlném sezení av klidu si zavřete oči a pravidelně dýchejte . Při výdechu je otevřete a podívejte se nahoru, aniž byste přitom hýbaly hlavou. Představujte si jak vedete energii do očí a do směru pohledu. Při nádechu oči pomalu znovu zavřete . Při každém dalším otevření očí změňte směr pohledu střídavě vpravo , vlevo , napravo nahoru , nalevo nahoru , napravo dolů , nalevo dolů atd. . Na závěr otáčejte očima.

Cvik č. 4

Levé oko si zakryjte levou rukou , pravou ruku předpažte a dlaň držte před pravým okem. Nyní se soustřeďte na jeden bod na dlani . Pomalu přibližujte dlaň k oku , dokud se obraz nerozmaže . Nyní pohybujte dlaní zpět do výchozí pozice , očima jako předtím fixujte bod na dlani . Pohybujte dlaní 5 až 10 – krát dopředu a dozadu , pak vystřídejte strany , zakryjte si pravé oko a cvičte levým okem .

Share.

About Author

Leave A Reply