Léčivé byliny, které pomáhají při mnoha zdravotních problémech

0

Přírodní léčba pomocí léčivých bylin má i v moderní době své nezastupitelné místo. Dokážou vyřešit nejeden zdravotní problém, který se třeba i dlouho vleče. Z přírodních produktů jsou oblíbené zejména bylinné čaje, masti, tinktury nebo oleje. Některé byliny si lze vypěstovat i na zahrádce. Pohodlnější je pochopitelně si vhodný bylinný přípravek koupit ve speciálním obchodě nebo lékárně.

Léčivé byliny

Léčivé byliny

Měsíček lékařský léčí křečové žíly i hemeroidy

Letničkou, která rozsvítí okrasnou zahradu až do období podzimu, je léčivý měsíček lékařský. Zdravotní účinky mají zejména jeho krásně sytě žluté květy, ale sbírá se i stonek nebo list. Najdete v nich silice, karotenoidy, saponin, hořčiny aj. Je zajímavé, že měsíček lékařský je možné využít i v kuchyni jako koření. Má totiž poměrně pikantní chuť a kvůli své barvě nahrazuje dražší šafrán. Květy měsíčku lze zpestřit zeleninové saláty, rýži i maso.

Měsíček a jeho další použití

Více jak v kuchyni se však měsíček lékařský používá jako léčivka v čajích, mastech, tinkturách nebo olejích. Čistí krev a detoxikuje organismus. Podporuje také krevní oběh. Mast z měsíčku lékařského je výborná na křečové žíly, pomáhá při popáleninách, omrzlinách, hemeroidech, akné. Čaj z této byliny využijí ženy, které trpí na bolestivou menstruaci.

Kontryhel je léčivkou vhodnou pro ženy

Další bylinou, která pomáhá hlavně ženám, je známý kontryhel obecný. Tlumí bolesti při menses a léčí problémy při klimakteriu. Velmi často se používá do čajových směsí, které redukují hmotnost. Už v minulosti byl kontryhel považovaný za velmi důležitou bylinu. Bylinkářky jím léčily průjmy, špatné trávení, nadýmání stejně jako katary dýchacích cest, žaludeční vředy, cukrovku. Kontryhel však pomůže i při vodnatelnosti, ledvinových a jaterních chorobách.

Některé zdravotní problémy vyřeší vhodné léčivé byliny. Zejména ženy by svoji pozornost měly zaměřit na měsíček lékařský a kontryhel obecný.

Zdroj obrázka:
StockphotoVideo / Shutterstock.com

Share.

About Author

Leave A Reply