Jak vyndat klíště dítěti

0

V dnešní době jsou klíšťata hojně rozšířena. Riziko, že si nějaké přinesete domů, je tedy značně vysoké. Jak si poradit s tímto nepříjemným parazitem u dětí?

Důležitá je desinfekce

Ačkoliv se odstranění klíštěte může zdát jako rychlý a bezproblémový zákrok, přesto je třeba dbát opatrnosti. Důležitým krokem je desinfekce, tento malý nežádoucí společník může totiž být infekčním materiálem. Pro co nejmenší riziko přenosu nemoci je proto vhodné vydesinfikovat ranku, následně také ruce a použité nástroje.

Neobejdete se bez trpělivosti

Vyskytuje se řada názorů, jak co nejlépe klíště vyjmout. V poslední době se však za nejlepší postup považuje klíště pomalu vytáhnout z kůže. Obzvláště u dětí to může být obtížné, protože se nejedná o nejrychlejší ani nejpříjemnější způsob, je však nejbezpečnějším. Například potírání klíštěte olejem či mýdlem ho začnete dusit a hrozí, že vyvrhne obsah střev, což akorát zvýší riziko nákazy.

Nejlepší je tedy sehnat pinzetu s tupým koncem nebo speciální kartu s výřezy, která klíště podebere, a pustit se do práce. Čím déle je parazit přisátý, tím hůře se ho půjde zbavit. Je proto vhodné po každém pobytu venku, kde hrozí výskyt tohoto cizopasníka, zkontrolovat sebe i dítě. Klíště se nesnažíme vykroutit, maximálně se ho snažíme uvolnit kývavými pohyby do stran a lehkým tahem, po chvíli se pustí. Pokud nedopatřením klíště vyjmete nevhodně a v ráně zůstane hlavička, je na místě navštívit lékaře.

Podezření na infikovanost

Po odstranění klíštěte je nutné i přes kvalitní desinfekci ránu hlídat. Může se objevit lehké zarudnutí, to je běžná reakce. Pokud se však oblast zarudnutí bude zvětšovat nebo vprostřed začne blednout, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Ideální je místo po kousnutí hlídat alespoň tři týdny. Pokud nechcete čekat tak dlouho, zda je něco v nepořádku, je možné klíště zaslat do specializované laboratoře, kde prošetří jeho infikovanost. Dají se zakoupit také domácí testy na boreliózu.

Klíště se může zdát velkým strašákem. Dodržíte-li však všechny zásady a budete dbát na případné neodkladné řešení problémů, výrazně tak snížíte možnost výskytu nemoci u vašeho dítěte.

Zdroj foto: pixabay.com

Share.

About Author

Leave A Reply