Jak na pěstování lantány

0

Lantána (česky libora) pochází z Jižní Ameriky, kde se jí vzhledem k podnebí velmi daří. Sluníčko doslova zbožňuje, ale vyžaduje také pravidelnou zálivku. Velmi krásně vypadají zejména starší stromky, které bývají posety květy. Lantány existuje kolem 160 druhů.

Lantány nejsou žádnou novinkou, ale teprve v poslední době je o ně čím dál větší zájem. Jde o poměrně nenáročné rostliny, které potřebují dostatek sluníčka a zálivku. Za to se vám pak odmění překrásnými květy, kterými se můžete kochat až do září.

Jak o lantánu pečovat

Zájem o exotický keř, který má úžasné květy, jež mění barvy od žluté, přes oranžovou, po červenou a později fialovou je velký. Proto roste také zájem o získání informací, jak lantánu pěstovat. Kvete od května do září. Změna barev květů nastává z důvodů postupného stárnutí.

Jelikož rostlina vyžaduje teplo, je jasné, že na zahradě by zimu nepřežila. Vysazuje se tedy do truhlíku či jiných nádob, které umožňují přenést rostlinu do skleníkových či bytových podmínek během zimy.

Do venkovních podmínek vynášíme lantánu v půli května, kdy už ji neohrožují mrazíky. Před zazimováním je potřeba ji ořezat, aby v následující sezóně bohatě kvetla. Napadená může být sviluškami nebo molicemi, jako fuchsie. Aby se jí dobře dařilo, je potřeba dbát, aby kořenový systém byl stále vlhký. Na zeminu to moc náročná rostlinka není, nicméně doporučuje se rašelinový substrát s příměsí zahradního kompostu.

Shrnuto a podtrženo

  • Stanoviště – slunečné
  • Množení – prostřednictvím vrcholových řízků
  • Péče – střední zálivka, mírně vlhký bal a co dva týdny přihnojit. Pěstování v truhlíku, květinové míse apod.
  • Zazimování – před zazimováním ořezat. Ideální teplota při zazimování je 6 až 10 stupňů a světlé místo

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku