Co je to vysavač na vodu? Jak se tyto vysavače na vodu dělí a co vše od nich můžeme očekávat?

0

Vysavače na mokré i suché vysávání / víceúčelové vysavače

S těmito vysavači můžete vysávat jak suché nečistoty, tak i vodu a vlhké nečistoty. Většinou jsou to větší hrncové vysavače s odolnými filtry, které nerozmočí voda ani vlhký vzduch a jejich motor je chráněný před vlhkostí. Můžete je sehnat ve dvou provedeních – hobby nebo profesionální verze.Některé ruční akumulátorové vysavače můžeme do této skupiny také zařadit, protože jsou uzpůsobeny k vysávání malého množství vody. Jsou určeny hlavně pro použití v kuchyni.

Do této skupiny patří i speciální vysavač ETA Aqua Master, která kromě mokrého a suchého vysávání sám dokáže modu na podlahu nanést, rotačními kartáči podlahu vyčistit a následně všechny nečistoty vysaje.

Tepovače – extraktory

Jsou to velké hrncové vysavače a na první pohled mohou připomínat vysavače na mokré a suché vysávání. Oproti nim však můžete s tepovači čistit koberce a čalounění. Vodu tedy dokážou nejen vysávat, ale také si ji sami ze zásobníku na koberce dávkují. Pod tlakem vstřikují kapalinu na koberec nebo čalounění a zároveň ji odsávají do odpadní nádrže. Kromě koberců a čalounění můžete s těmito vysavači vysávat i pevné povrchy – kachličky a linolea. Některé extraktory mají i příslušenství pro čištění oken.

Aby tepovače dokázaly vodu s čistícím prostředkem vstřikovat na koberec, potřebují čerpadlo a soustavu hadiček se spouštěcím mechanismem. Jejich konstrukce je proto složitější než konstrukce u předešlé skupiny. Soustava hadiček může být vedena uvnitř hadice, kde jsou pevně uchyceny nebo mohou být umístěny na vnější straně hadice a lze se snadno sejmout. Pokud jsou hadičky viditelně umístěny na vnější straně hadice, je jejich případná výměna snadnější a levnější, na druhou stranu jsou tyto hadičky mnohem zranitelnější.

Vysavače pro vysávání a vytírání

Většinou jsou to tyčové akumulátorové vysavače, které jsou doplněny o nástavec a mop. V nástavci je umístěna nádržka na vodu nebo dezinfekci, ze které prosakuje tekutina na mop. Jednoduše tak jedním tahem podlahu nejdříve vysajete a následně setřete vlhkým mopem. Tyto vysavače nejsou uzpůsobeny k vysávání vody. Nástavec s mopem se dá odejmout a vysavač použít pouze pro vysávání. Takto upravený jej můžete použít i na vysávání koberců.

Robotický vysavač na mokré vytírání

Některé robotické vysavače dokáží kromě vysávání i vytírat, pokud k nim připojíte mop. Z vestavěné nádobky ve vysavači na mop prosakuje tekutiny, vysavač pak vysává a stírá najednou. Pokud k vysavači připojíte mop, nebude schopný vysát koberce.

Existují i speciální robotické vysavače určené k vytírání tvrdých podlah, nelze je použít na koberce. Takové robotické vysavače využívají dva mopy a kmitavým pohybem a dávkování tekutiny přímo na podlahu. Podlahu napřed vysají, následně setřou suchým mopem a nakonec setřou podlahu na mokro druhým mopem.

Parní vysavače

Oblíbené jsou i vysavače, které pro čištění a dezinfekci podlahy využívají horkou páru. Tyto stroje jsou mohutnější než tyčové vysavače a musí být napájeny ze sítě, aby dokázali vyvinout horkou vodní páru. Kromě nádoby na suché nečistoty musí vysavač mít i zásobník na vodu s vodním filtrem a vyvíječ páry. Takovým vysavačem podlahu nejen vysajete a díky horké páře, která se přes mop dostává na podlahu, i vytřete a vydezinfikujete.

Existují i mopy, které pouze vytírají pomocí horké páry, nedokáží však vysávat nečistoty. Takové stroje jsou lehčí a levnější, nejsou ale univerzální.

Vysavače na okna

Mezi vysavače na vodu můžeme zařadit i vysavače na okna. Tito pomocníci velmi usnadní mytí oken, jejich nádržka však stačí pouze na vysání tenké vrstvy vody z oken. Okna stačí mopem s dávkovačem čistícího prostředku setřít a následně vysavačem se stěrkou vodu z oken odsát.

Pod pojmem vodní vysavače si kromě výše zmíněných ještě můžeme představit vysavače, které vodu používají na filtrování nečistot. Vodu, která zachytává nečistoty, stačí po vysávání vylít. Manipulace s takovými vysavači je pracnější a vysavač sám je kvůli vodě těžší. Nicméně je to také možnost, jak ušetřit za sáčky do vysavače a pokud je vysavač vybaven HEPA filtrem, kvalita filtrace je stejně kvalitní, jako u jiných vysavačů.

Share.

About Author

Leave A Reply