Zkyslé mléko nevyhazuje: 3 tipy, jak ho využít

2

Někdy se stane, že mléko zůstane v lednici přespříliš dlouho, a tak zkysne. To však nutně neznamená, že ho musíte vyhazovat. I zkyslé mléko má totiž několik způsobů využití, které v domácnosti oceníte. Nabízí se hned několik typů.

Přírodní hnojivo

Jedním ze způsobů, jak zkyslé mléko využít, je jako hnojivo pro rostliny. Jedná se o přírodní způsob, jak dodat vápník do půdy. Ovšem pozor, takovéto hnojivo nelze použít ke všem rostlinám. Vzhledem k jeho kyselosti se hodí pouze pro rostliny, kterým nevadí kyselá půda. Pro hnojení je dobré mléko smíchat s trochou vody. Touto směsí potom můžete některé ze svých rostlin hnojit, aby lépe prosperovaly a měly dostatek potřebných živin.

Vodní kámen

Vodní kámen je pro mnoho z nás dlouhodobým nepřítelem. Tvrdá voda se usazuje v kuchyňském dřezu, koupelně či záchodové míse. Právě zkyslé mléko vám může pomoci zbavit se vodního kamene a nevzhledných skvrn. Stačí mléko nanést na místa, kde se drží vodní kámen, a nechat ho několik minut působit. Pomocí jemného kartáčku poté můžete vodní kámen odstranit. Na závěr už jen stačí dobře opláchnout vlažnou vodou.

Čištění šperků

Poněkud netradičním způsobem, jak využít zkyslé mléko, je pro čištění šperků. Jestliže vaše stříbrné šperky ztratily lesk, jako řešení poslouží právě mléko. Ještě, než začnete, je dobré šperky očistit od mastnoty a větších nečistot z běžného nošení. Poté můžete šperky vložit do mléka a nechat působit několik hodin, ideálně přes noc. Po uplynutí této doby šperky dobře opláchněte teplou vodou. Získají tak zpátky svůj lesk a budou vypadat jako nové.

Zkyslé mléko je mnohdy bráno jako odpad, který už nelze nijak využít. Jestliže ho však ve své lednici najdete, nemusíte ho hned vyhazovat. V domácnosti najde hned několik praktických způsobů využití.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

2 komentáře

Komentáře k článku