Vybíráme tapety na zeď aneb Pár tipů na dekorativní tapety pro vaši moderní domácnost

1

Tapety jsou oblíbeným interiérovým doplňkem – ozvláštní prostor, vytvoří jedinečnou domácí atmosféru a zútulní i tmavé a ponuré místnosti. Proto pokud váháte, zda vymalovat, nebo vytapetovat, tapety jsou jasná volba. Na trhu existuje obrovské množství dekorů a barev. Proto vám nejprve poradíme, jaký materiál a jaké barvy se do místností hodí. Pak už pro vás výběr finální tapety bude hračka.

Fototapeta

Fototapeta

Jednotlivé druhy tapet vybírejte podle umístění

Víte, v jakých místnostech budete tapetovat? Podle typu místnosti se totiž značně liší výběr druhu dekorativních tapet na zeď. A to nejen vzhledem, ale hlavně materiálem. Na trhu najdete tři základní druhy tapet:

  • papírové tapety na zeď – jsou perfektní na místa, která nejsou vystavena velkému riziku fyzického poškození nebo vlhkosti.
  • vliesové tapety na zeď – jsou vyrobené z netkaných textilií a vinylových vláken, proto jsou odolnější a omyvatelné. Hodí se na místa, u kterých hrozí poškození nebo znečištění. Omývat je můžete vlhkým hadříkem. Oproti papírovým a vinylovým tapetám se snadno lepí i sundávají, proto tapetování s vliesovými tapetami zvládnete bez problémů sami.
  • vinylové tapety – jsou nejodolnější z uvedených tapet, a to jak proti fyzickému poškození a znečištění, tak i proti vlhkosti. Proto jsou vinylové tapety perfektní volbou do koupelen a kuchyní. Omývat je můžete i jemným kartáčkem a mýdlovou vodou.

Barvy a vzory vybírejte podle velikosti místnosti

Do malých místností se doporučují tapety ve světlých a jasných barvách. Opticky je zvětší a rozjasní. Do velkých místností můžete nalepit tapety v tmavších odstínech. Velmi oblíbené jsou černé tapety s vystouplým vzorem nebo bordó tapety. Pokud chcete pokoj rozšířit a snížit stropy, bude se vám hodit proužkovaná tapeta nalepená horizontálně. Naopak svislý vzor tapet místnost zvýší. Pokud budete vybírat z velikosti vzorů, pamatujte, že malé vzory pokoj rozšíří (stejně jako světlé tapety), velké vzory zase pokoj zúží (jako tmavé tapety).

Inspirujte se luxusními dekorativními tapetami na zeď oblíbených značek BN International, Galerie, Hohenberger, The Paper Partnership, Versace, Muraspec, Clarke&Clarke i fototapetami Komar na stránkách odborníků na tapety www.barkotex.cz.

Tapety The Paper Partnership

Tapety The Paper Partnership

Tapety Muraspec

Tapety Muraspec

Tapety Galerie

Tapety Galerie

Tapety BN International

Tapety BN International

Autor

1 komentář

  1. v pronajatem byte jsem chtela vymalovat, tak jsem pouzila tapety. za par mesicu se budu stehovat a pri sundavani tapet se odlepily kusy zdi. co s tim delat?

Komentáře k článku