Tipy pro zdravé spaní

1

Návyky zdravého spánku mohou zvýšit kvalitu našeho života. Zdravé spánkové návyky jsou taktéž označovány za dobrou spánkovou hygienu. V tomto článku uvedeme několik správných návyků, které vám pomohou docílit zdravého spánku. Zbavíte se tak i problémů s nespavostí.

shutterstock_417479173

Choďte spát ve stejnou dobu

Zaveďte si spánkový režim, v rámci kterého budete spát alespoň 8 hodin denně. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu, a to i o víkendech. To vám pomůže nastavit vaše tělesné hodiny na to, aby se připravilo na spánek a vy pak nebudete mít problémy s usínáním ani se vstáváním.

Praktikujte relaxační rituál před spaním

Relaxační, rutinní činnost těsně před spaním, bez jasných světel, pomáhá navodit samotný čas spánku od činností, které mohou způsobit stres, vzrušení nebo úzkost.

Spěte jen v noci

Pokud máte problémy se spánkem, vyhněte se odpolednímu „šlofíčku“. Budete tak eliminovat své problémy s usnutím.

Cvičte každý den

Intenzívní cvičení je nejlepší, ale postačí i lehčí cvičení. Cvičte kdykoli během dne ale ne těsně před spaním.

Uspořádejte svůj pokoj

Navrhněte si prostředí, ve kterém se vám bude lépe usínat. Vaše ložnice by měla mít okolo 20 °C. Neměly by sem zaznívat žádné zvuky zvenčí, které by mohly rušit váš spánek. A konečně, ložnice by měla být tmavá, bez jakéhokoli světla – televize, pouliční lampy a podobně.

Spěte na pohodlné matraci a polštáři

Ujistěte se, že vaše matrace je pohodlná a dostatečně podpůrná. Matrace má také svou životnost – je to 9 až 10 let. Po této době ztrácí matrace své podpůrné vlastnosti. Polštáře by měly být ve správné výšce a neměly by vám způsobovat bolesti hlavy, zad či krku.

Vyhněte se alkoholu, cigaretám a těžkým jídlům ve večerních hodinách

Alkohol, cigarety a kofein ruší spánek. Taktéž těžká jídla před spaním mohou narušit spaní trávicími problémy. Nejezte aspoň 2 hodiny před spaním.

Share.

About Author

1 komentář

  1. Měla jsem období, kdy jsem nemohla vůbec spát, ikdyž jsem se tyhle pravidla snažila dodržovat. Nechtěla jsem se dopovat silnýma práškama, kde by hrozil návyk, tak jsem na doporučení v lékárně vyzkoušela Neospan. A musím říct, že mi vždy zabral!

Leave A Reply