Tipy – jak začít šetřit

0

Porouchaná lednice, televizor dosloužil, pokazilo se auto. Noční můra asi každého z nás. V případě nečekaných událostí musíme nejenže sáhnout hluboko do kapsy, ale mnohdy je to tak, že jedna kapsa je prázdná, druhá vysypaná.

Často se pak uchylujeme k půjčkám, které vlastně nic neřeší, protože ji pak musíme splácet a jak se praví, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, pokazí se opět něco. V tyto okamžiky sedíme s hlavou v dlaních a přemýšlíme, jak fajn by bylo mít něco málo v rezervě na účtu. Jenže kde vzít a nekrást? Přinášíme vám tipy, jak začít šetřit.

4 tipy – jak začít šetřit

  • Nemusí pršet, stačí, když kape

Dát stranou větší finanční obnos může být pro mnohé obtížné. Mnohem snadnější je vzít menší sumičku a uložit třeba častěji. Rovněž si sepisujte veškeré své útraty. Třeba zjistíte, že jste mohli za týden ušetřit až sto korun, které skončili v nesmyslech.

  • Pokladnička na drobné

Už jako malé děti jsme se snažili šetřit každý šesták. Věřte nebo ne, ale ono se to skutečně nasbírá. Vysypte každý den nebo co tři dny obsah peněženky a tvařte se, že ty drobné prostě neexistují. Na konci roku budete mile překvapeni, že jste ušetřili až několik tisícovek.

  • Stanovte si cíl

Mnohem lépe se šetří, když má člověk konkrétní představu na co. Mělo by to být něco, co vás bude motivovat. Ať už je to nová pračka, když ta stará dosluhuje – nečekejte, až odejde do pračkového nebe a nebudete mít peníze na novou. Pokud to není zrovna ideální příklad, šetřete na to, po čem vaše srdce prahne.

  • Naučte se hospodařit

Důvodem, proč mnoho lidí neušetří ani vindru, nejsou malé příjmy, ale neschopnost hospodařit. Lehce se půjčuje, hůř se vrací. Pak člověku toho opravdu moc nezbude. Skutečně musíte mít nový model lodiček, protože je má i sousedka? Opravdu je nutné kupovat teď tak nákladnou dovolenou – je rozumné šetřit celý rok a utratit pak peníze za 7 dní? Naučit se hospodařit není tak složité, ale to už by byla jiná kapitola.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku