Předvánoční úklid bez stresu a shonu: Jak na úklid domácnosti, když vás před Vánoci čekají i jiné povinnosti?

0

Může se zdát, že Vánoce jsou ještě daleko, ale první adventní neděle se nezadržitelně blíží. Čeká nás pečení, nakupování, shánění a balení dárků, příprava jídla a organizace vánočních návštěv u příbuzných. I když si možná letos říkáte, že díky skvělému plánu všechno zvládnete hravě, realita je často jiná. Pár dní před Vánoci ale úklid jistě dohánět nechcete. Jak si usnadnit předvánoční úklid a na co se zaměřit, aby to doma vypadalo krásně a vás to úplně nezničilo?

Začněte včas a svátky si užijte

Kromě toho, že nás před Vánoci čeká hromada úkolů, chodíme i do zaměstnání, takže času na přípravy a úklid nikdy moc nezbývá. Nechcete se z toho letos zbláznit, a přesto chcete mít všechno dokonale připravené a naklizené? Začněte včas! Vánoce jsou přece o rodině, o klidu a dobrém jídle o pohádkách a lenošení.

Tak si je alespoň představujeme, pak ale ještě den před Vánoci běháme maraton v obchoďáku, po nocích balíme dárky a rychle zdobíme stromeček. Úklid v tu dobu už prostě musí být hotový. Ještě teď tedy stihněte to nejdůležitější, umyjte okna, operete a pověste záclony. Teprve pak přichází čas na úklid jako takový. Správně se na něj nalaďte třeba koledami nebo si pusťte v televizi oblíbenou pohádku, nalijte si svařák a můžete začít.

Nejdříve koukněte nahoru

Jenže, jak začít s úklidem, když se všude povalují věci, nic není na svém místě a doma je chaos? I úklid musí mít řád. Přebytečné věci vyhoďte, schovejte nebo je rozdejte, zkrátka se jich zbavte tak, aby nebyly vidět. Pokud nemáte na pořádný úklid několik dní, nesnažte se všechny věci roztřídit, uklízet ještě i ve skříních a šuplících. To, co nejde vidět, není až tolik důležité. Hlavně nesmí být velký chaos po bytě, zbytek můžete řešit později, třeba v rámci jarního úklidu. Ani vánoční rodinná návštěva vám přece nebude dělat kontrolu skříní a šuplíků. A vám se také uleví, když toho na seznamu povinností nebudete mít tolik.

Až se zbavíte toho chaosu, poházených ponožek, knížek a talířů od večeře, koukněte se nahoru. Je potřeba začít z gruntu, pěkně odshora dolů. Vymeťte pavučiny, projděte rohy místností, setřete prach na skříních a na kuchyňské lince, setřete i lustry. Vždy jděte od místnosti do místnosti, tak abyste na nic nezapomněli.

Připravte si pomocníka na čištění, se kterým zvládnete všechno

Máte několik různých přípravků, jeden používáte na kuchyni, další na koupelnu, třetí na WC a čtvrtý na podlahy? Tak to vás ale pořádně pozdrží. Přece to ani nepotřebujete, úplně si vystačíte s universálním čističem, se kterým umyjete úplně všechno. V poměru 1:1 smíchejte ocet a vodu a pusťte se do práce. Ocet je skvělým pomocníkem, poradí si nejenom s mastnotou v kuchyni, ale i s vodním kamenem v koupelně, navíc zbaví domácnost nepříjemných pachů.

Ocet s vodou použijte na omytí skříněk, na lednici, vanu, umyvadlo i toaletu. Až budete mít všechno hotovo, vysajte a případně ještě přeleštěte podlahy. Nezapomeňte ani na zrcadla, ty by se měla blýskat, všechny ty otisky prstů nebo zbytky make-upu na zrcadle v koupelně, jsou nežádoucí.

Rozdávejte úkoly

Máte děti už trošku odrostlé a manžela, co leží na gauči? Děti vyžeňte od počítačů, manžela sundejte z pohovky, třeba pod záminkou, že potřebujete gauč vysát – a všem rozdejte úkoly. Zapojte všechny členy stejně, méně práce zbude na vás, hlavně bude ale úklid mnohem rychleji hotový. Jakmile zvládnete takový malý velký předvánoční úklid, před samotným dnem D už stačí jen znovu vysát, převléknout postele. A můžete se těšit na svátky, které se letos konečně neponesou ve znamení shonu a neustálého napětí, zda všechno zvládnete.

Nezapomeňte ani na dekorace, zejména na voňavé vánoční svíčky. Ty vám domov provoní, což ještě více umocní výsledek a navodí tu správnou atmosféru.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku