Pokojové azalky jsou skvělou dekorací domácnosti. Poradíme vám jak se o ně správně postarat

0

Azalky jsou jedny z nejoblíbenějších pokojových rostlin, jejich výhodou je, že kvetou v zimě. Jestliže tedy máte rádi květiny, pak je azalka jistě dobrou volbou. Se správnou péčí mohou vydržet krásné i několik sezón, je však důležité dodržovat pár základních pravidel.

Optimální teplota

Jestliže azalkám nedopřejete vhodné podmínky, pak vám bohužel dlouho nevydrží. Avšak tato květina si nežádá nic speciálního. Jedná se o chladnomilný druh, především v době růstu a tvorby poupat ocení poměrně nízkou teplotu. Ideální je teplota kolem 10 °C, při tvorbě poupat může být teplota i 12 °C. Jakmile je azalka v květu, snese teplotu 18–20 °C. Lze tedy říci, že se hodí spíše do chodeb a na okenní parapety, kde teplota není tak vysoká.

Nejčastější chyby při pěstování

Mezi časté chyby patří prostředí s příliš vysokou teplotou v kombinaci se suchým vzduchem. To můžete vyřešit občasným rosením listů či postavením květináče do ploché misky s oblázky naplněné vodou. Květináč však nesmí stát trvale ve vodě. Pokud nevíte, jak azalky správně zalévat, můžete květináč dvakrát týdně ponořit na půl hodiny do vody a pak nechat okapat. Azalky nesnáší vápno ve vodě. Nejlepší je pro ně dešťová voda, zalévat je však můžete i převařenou pitnou vodou s pár kapkami octa.

Péče po odkvetení

Azalka vydrží zpravidla kvést šest až osm týdnů. Jakmile květy začínají odkvétat, měli byste květině věnovat o trochu více pozornosti. Odkvétající květ postupně odstraňujte, nejen že to lépe vypadá, ale rostliny se nebude zbytečně vysilovat tvorbou semen. Pokud už azalka netvoří další poupata, zaštipujte nové výhody, keřík se tak rozvětví.

Azalky jsou poměrně nenáročné květiny. Nepotřebují časté přesazování, je však důležité, aby měly správnou půdu (ideálně rašelinu smíchanou s říčním pískem). Pak už stačí jen dostatečná zálivka, přes léto může rostlina potřebovat zalít i dvakrát denně.

Autor

Komentáře k článku