Ploštice neboli Štěnice v bytě  

0

Také se vám začali doma objevovat  malí hosté s plochým tělíčkem? S největší pravděpodobností jde o ploštice.  Tenhle brouček však  v žádném bytě vítaný není, protože kromě nepříjemného pocitu vás bude tento hmyz obtěžovat také typickým zápachem. 

Jak poznat ploštice

shutterstock_116404093 (1)

Ploštic existuje několik desítek tisíc druhů. Některé jsou suchozemské, jiné vodní, mohou být zcela drobné a naopak i poměrně velké.  Nejznámější je však parazit štěnice domácí, která je velice nebezpečná pro člověka. Právě ona se přitom v lidských obydlích zabydluje nejčastěji, protože lidská krev, je její oblíbenou potravou.

Štěnice domácí

Štěnice domácí je drobný plochý hmyz červenohnědé barvy, který se díky své malé tloušťce dovede schovat i v těch nejmenších skulinkách. Největší jsou samičky, které ve vyhladovělém stavu měří 4 – 6 milimetrů na délku a asi 3 mm na šířku. Navíc štěnice je noční brouček, takže přes den ji jen tak nenajdete. Živí se lidskou krví, případně krví jiných teplokrevných živočichů, proto člověku jsou štěnice velice nebezpečné a především nepříjemné. Následek bodnutí štěnice je podobný tomu komářímu, které způsobí zarudnutí místa bodnutí a svědění. Naštěstí štěnice obvykle nepřenášejí žádné nemoci.

 

Štěnice v bytě

Pokud je štěnic v domě hodně, poznáte to podle typického zápachu. Jinak ale nenechává žádné stopy kromě zmíněných bodnutí na lidské kůži, která však bývají často zaměňována za komáří štípnutí či ekzém.

Pokud máte za to, že ve vašem čistém domě štěnice nemají šanci, jste na omylu. Přítomnost štěnic nemusí mít nic společného s nepořádkem. Stačí, když si například jednu samičku parazita přivezete z dovolené nebo služební cesty, a problém je na světě. Bydlíte-li v bytě, snadno si přicestuje i od sousedů.

 

Jak se zbavit štěnic

Štěnice bez potíží přežijí i měsíce bez potravy, proto například odjezd na dovolenou a hladovka pro štěnice fungovat nebude. Repelenty jsou vůči štěnicím jen málo účinné, spíše se jen na čas schovají, ale nezlikvidují je. Ideální je zavolat na pomoc odborníky, kteří provedou deratizaci specializovanými přípravky a hlavně na všech typických místech výskytu parazitů i jejich vajíček. Švy matrací, postelové rošty, rámečky zásuvek – to je jen příklad oblíbených míst štěničích kolonií.

 

 

 

Autor

Komentáře k článku