Kdo jsou digitální nomádky a co obnáší jejich život

0

Toužíte cestovat, poznávat svět a vydělávat? Nebo jen cestovat, užívat si volna, poznávat místní kulturu, kuchyni a utrácet? V tom je totiž zásadní rozdíl. Cestuj po světě a pracuj odkudkoliv – tak zní heslo nomádů. Jenže jako vše má i tento job svůj rub a líc. Kdo jsou digitální nomádi a co obnáší jejich život? Právě o tom bude dnešní článek.

Svoboda, cestování, výdělek – zní to určitě zajímavě a lákavě. Ovšem zkuste nahlédnout pod pokličku, hned zjistíte, že digitální nomádství není pro každého. Pojem digitální nomád se poslední dobou používá poměrně často, dokonce i tam, kde vůbec nedává smysl. Pojďme si tedy přiblížit, kdo digitální nomád vůbec je.

Kdo je digitální nomád?

Jde především o lidi pracující na dálku, většinou jde o práci online. Jenže ne každý, kdo si vezme na dovolenou notebook a stresuje se s klienty či pracovními emaily je digitální nomád. Nomád je z překladu – KOČOVNÍK, tedy člověk, který nemá stálý domov (a zde narážíme na první věc, kterou ne každý skousne). Digitální nomád samozřejmě necestuje na velbloudovi či voze taženém koňmi, moderní digitální nomád se přesunuje z místa na místo a živí ho práce prostřednictvím internetu. Vyhledává levnou přepravu, země, kde není nákladný život a další důležité informace. Na toto téma existují kurzy, semináře i knížky.

Co obnáší život nomáda?

Většina nomádů nemá stálý domov, ale jsou i tací, kteří vyrážejí vždy pouze na pár měsíců (většinou odcestují v zimě za teplem). Ovšem nejedou na dovolenou – jedou makat! Někteří jen pár hodin denně, ale jiní pracují od nevidím do nevidím. I plán cesty musí logicky přizpůsobit své práci, co je však nejdůležitější – utratí nanejvýš tolik peněz, kolik vydělají. Snaží se udržet pozitivní či alespoň neutrální cash flow a mít na účtu vždy finanční rezervu pro případ nenadálých potíží.

Digitální nomád cestuje buď sám nebo s přáteli či v páru, zde se dostáváme k další záležitosti, která není pro každého. Existuje jen hrstka nomádů, kteří mají dlouhodobé vztahy ať už přátelské nebo partnerské. V případě plánování rodiny by to znamenalo usadit se na jednom místě. To je přesně ten důvod, proč mnoho lidí od digitálního nomádtsví upustilo. Většina lidí potřebuje pocit domova, stability. A přeci jen ač dlouhodobá dovolená je úplně něco jiného než mnoho a mnoho měsíců na cestách.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku