Jak vypěstovat jasmín

0

Jasmín je známý jako složka především zelených čajů, kterým dodává krásnou vůni a svěží chuť. Jasmínovou rostlinu si však zcela bez problému můžete vypěstovat i doma, nejedná se o náročnou rostlinu, navíc ho můžete využít v kuchyni, kosmetice nebo jako léčivku.

Kam zasadit jasmín?

Všechny požadavky se odvíjí dle toho, jaký druh jasmínu si vyberete. Některé typy bez problému přezimují v zahradě, jiné si však žádají teplejší podmínky. Některé druhy jasmínu lze bez problému pěstovat jako pokojové rostliny. Jestliže tedy potřebujete znát konkrétní podmínky pěstování, je nutné přizpůsobit vyhledávání konkrétnímu druhu vámi vybraného jasmínu. Obecně lze říci, že se této rostlině bude dařit v mírně propustném substrátu. Zpočátku je důležité jasmín každý rok přesazovat a pravidelně přihnojovat, aby se mu dařilo.

Zalévání jasmínu

Tato rostlina je zvyklá na poměrně velké množství vlhkosti, je proto důležité, aby nepřeschla. Jestliže pěstujete jasmín venku, řiďte se podle dešťových srážek a dle potřeby zalívejte. U pěstování v domácích podmínkách hlídejte, aby byl substrát stále vlhký. Jasmín má také v oblibě rosení. Dejte si však pozor, jestliže kvete. Rosa by totiž neměla přijít na květy, jestliže je tedy jasmín v plném květu, raději se rosení vyhněte, případně nestříkejte vodu na květy.

Sklízení jasmínu

Kromě toho, že jasmín krásně doplní váš interiér, můžete ho také využívat pro několik účelů. Z rostliny se sklízí květy, u žlutého jasmínu pak zpravidla ráno, kdy květy nejvíce voní. Jasmínové okvětní plátky můžete používat jako přísadu do čaje, rýže či jiných obilnin. Z listů se dají vyrábět odvary, které dokáží pomoci při nemocích očí. Další léčivou schopností jasmínu je ochrana pokožky před vysycháním, vyzkoušejte proto jasmínovou koupel. Při vnitřním užití, například ve formě čaje, pomůže jasmín snížit stres, tlumit křeče a zlepšit náladu, jedná se o přírodní antidepresivum.

Jasmín je rostlinou s mnoha způsoby využití. Jeho výhodou je nenáročné pěstování a krásné kvítky rozjasní každý interiér.

Zdroj foto: pixabay.com

Autor

Komentáře k článku