Jak vyčistit koberce

0

Nejen na vánoce se pouštíme do většího úklidu. Dalším obdobím, kdy vymetáme pavučiny a děláme větší úklid, je jaro. Týká se to nejen mytí oken, třídění oděvů a úklidu ve skříni. Rovněž koberce potřebují rozjasnit barvy a provonět. Dnes se společně podíváme na to, jak správně pečovat o koberce. Už dávno neplatí, že musíte koberec drhnout kartáčem a lézt po kolenou. Dnešní doba nabízí několik možností, jak koberec vyčistit.

Čištění koberců na mokrý způsob

Před praním koberce si nejdříve pořádně vyluxujte, jinak prach nasaje vodu a klesne dolů. Nahoře koberec bude působit čistým dojmem, ale nečistoty v něm obsažené zůstanou. Na vyluxovaný koberec se nanese určená chemikálie a vodním vysavačem se čistí. Ten si můžete buď koupit, nebo za poplatek vypůjčit. Mokrý způsob čištění patří mezi ty účinnější, ale není vhodný pro každý typ materiálu. Než koberec pořádně uschne, budete se muset obrnit trpělivostí. Vhodné je větrat, aby se zabránilo vzniku plísní v místnosti.

Čištění koberců na suchý způsob

Pro suché čištění koberců, existují speciální přípravky a vysavače. Mezi známé značky patří například Vorwerk. Jako první krok platí totéž, co u mokrého čištění. Tím je, že se nejdřív pořádně vyluxuje. Tento vysavač má speciální vysokorychlostní rotující kartáče, které vysají i hluboko usazený prach a roztoče. Vhodný je i na čištění matrací. Doporučován je alergikům a do rodin, kde chovají domácí mazlíčky. Jakmile máte vyluxováno, posypete koberec bílým přípravkem. Poté si vyměníte nástavec na vysavači, který zafixuje poprašek do koberce. Po zhruba hodině působení se opět vymění nástavec a důkladně se vyluxuje. Barvy jsou ihned jasnější, koberec je oproti mokrému čištění ihned použitelný.

Čištění koberců s pomocí pěny

Opět nejdříve vyluxujte koberec. Z drogérie si přinesete pěnu v rozprašovači a tu nastříkejte na koberec. K zapracování pěny do koberce poslouží gumový mop nebo stěrka na okna. Po doporučené době působení se opět vyluxuje. Uvedenou dobu výrobcem nepřekračujte. Obsažené aktivní látky přestanou po nějaké době působit a koberec tím čistější nebude. Spíš byste mohli nenávratně poškodit barvy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku