Jak uzdravit popraskané a suché rty? Základem je péče a správné vitamíny

0

Obzvlášť při sychravém nebo příliš větrném počasí se může stát, že vaše rty jsou oslabené. Brzy se může objevit suchost a popraskání v koutku úst nebo po celých rtech. Problémy s rty se ale mohou objevit i v případě, že trpíte na citlivou pleť. Základem je nejen dostatečná péče a hydratace, ale také doplňování vitamínů.

Popraskané rty mohou ukazovat na nějaký zdravotní problém nebo oslabenou imunitu, často se však jedná o důsledek změny počasí a klimatu. Obvykle se tento problém objevuje jen v letních měsících, kdy z rozpálené ulice vejdete do klimatizovaného prostoru. Stejně tak se může ale stát i v případě, že v mrazech hned vejdete do příliš vytopené místnosti. Důvodem je, že rty nedokážou vstřebat takové klimatické změny, když nejsou dostatečně hydratované.

Dodejte si vitamíny

Pokud si myslíte, že vaše rty ztrácí svěžest a jiskru především kvůli nedostatku vitamínů, pak se bude jednat především o vitamín B2. Jestliže si nechcete kupovat příliš drahé doplňky stravy ve formě tablet, můžete tento vitamín doplnit i přírodní cestou. Vitamín B2 najdete ve velkém množství například v kapustě, v mléčných výrobcích nebo také v celozrnném pečivu či mase.

Dostatek pitného režimu

Správná vlhkost a hydratace rtů je zásadní pro jejich zdraví. Proto je důležité nepodceňovat pitný režim. Pokud nebudete dostatečně pít, pak v těle zadržujete mnohem více vody a na vašich rtech se jako první ukazuje suchost a vyprahlost. Jako dostatečná dávka denního příjmu vody se považují dva litry vody. Vyhněte se slazeným nápojům a produktům s kofeinem, nejlepší volbou bude čistá voda.

Vedle pitného režimu je také důležité vnímat i vlhkost vzduchu ve vašem okolí. Zkuste se například zamyslet nad tím, zda je správná vlhkost vzduchu u vás v kanceláři nebo v domácnosti, kde trávíte nejvíce času. Velmi zdravé je používat zvlhčovač vzduchu, který koriguje správnou vlhkost po celou dobu.

Naopak se vyhněte příliš silnému slunečnímu záření. Sluneční paprsky, obzvlášť na začátku jara a v horkých dnech, mohou za vysoušení rtů a následné praskání. Proto používejte ve slunečných dnech ochranný opalovací krém nebo speciální balzám na rty s ochrannou složkou.

Kosmetické výrobky pomáhají

Používáte lesky na rty nebo rtěnky? Vybírejte ty, které jsou hydratační s funkcí ošetření rtů. V případě používání těchto výrobků budou vaše rty po celý den hydratované a vláčné, suchosti a popraskání se snadno vyhnete. Pokud po celém dni cítíte, že vaše rty trpí, zkuste si nanést na pár minut hydratační masku na rty. Tu jednoduše koupíte v drogerii nebo si ji snadno připravíte doma. Skvěle hydratuje například rozmačkané avokádo, můžete jej kombinovat s tvarohem, olivovým olejem nebo také medem.

Vyhněte se vlhkým rtům

V případě, že si často olizujete rty, můžete si snadno zadělat na problémy v podobě oparu nebo popraskání rtů. Stejné platí také při používání nekvalitních rtěnek, které zůstávají stále vlhké. Raději používejte ty produkty, které přirozeně uschnou na rtech.

Důležitá je také péče o nehty. Jednou za čas si připravte již zmíněnou masku s hydratujících surovin.

Péče je důležitá

Vedle masek na rty existují také hydratační a vyživující olejíčky na rty, které koupíte v lékárně nebo drogerii. Přírodní produkty budou pro vaše tělo snadněji vstřebatelné. Vedle olejíčku, který můžete používat klidně i každý večer před spaním v rámci skin care rutiny, je dobré si čas od času připravit také peeling.

Peeling je vhodný na celé tělo, pomáhá se zbavit odumřelých buněk na kůži, ze kterých se brzy může stát suché místo nebo zanícená oblast. Navíc s peelingem na rty si užijete hebký a krásný výsledek v podobě oslnivých úst.

Peeling na rty seženete opět v drogeriích, jednoduše jej nanesete na rty a krouživými pohyby vmasírujete po horním i dolním pysku. Můžete také masírovat třením rtů o sebe.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku