Jak si vypěstovat modřenec?

1

Modřenec je oblíbenou jarní cibulovinou, která je známa svými drobnými, povětšinou modrými kvítky. Tato rostlina však může růst i v jiných barvách či dokonce dvoubarevných kombinacích. Jedná se o nádhernou květinu, která rozjasní nejen vaši zahradu.

Pěstování na zahradě

Tuto rostlinku můžete vysadit do předzahrádky nebo na skalku, krásné budou také jako obrubníková ozdoba cest či větších záhonů. Modřencům se skvěle daří pod listnatými keři a stromy, jelikož než dojde k olistění těchto dřevin, mají dostatek světla a prostoru pro růst, díky tomu se nabízí široké možnosti, kam modřence sázet. Ideální je vysazovat je ve skupinách, trsy vypadají totiž o mnoho lépe, sázejte proto alespoň 25 cibulek v blízkosti vedle sebe. Pro zajímavější vzhled je můžete na záhonu kombinovat s dalšími cibulovinami.

Pěstování modřence doma

Vypěstovat modřenec si můžete bez problému i pokud nemáte zahradu. Nabízí se totiž mnoho druhů této rostliny, navíc i v různých barvách, vybrat si můžete i bílý či růžový modřenec. K pěstování v nádobách bývá nejčastěji využíván kultivar s názvem Muscari armeniacum neboli modřenec arménský. Nádobu můžete umístit na balkon či okenní parapet. Jestliže byste chtěli mít doma modřenec pouze ve váze, při stinném stanovišti vydrží svěží zhruba týden.

Tipy pro pěstování

Modřenec můžete vysadit během srpna až do zamrznutí půdy. Cibulky sázejte zhruba 10 až 15 centimetrů hluboko, můžete je sázet s většími mezerami, modřenec se totiž rychle rozroste. Nutno říci, že modřence jsou schopné velmi snadno zplanit. Tyto rostliny kvetou od března do května, svým vzhledem mohou připomínat hyacinty. Pozor si dejte po odkvětu, kdy se stonky ani listy nesmí odstraňovat, protože rostlina z nich čerpá živiny do cibulky, aby mohla přezimovat.

Modřenec je nenáročnou rostlinou, která vám pokvete vždy, ať už se rozhodnete zasadit ji kamkoliv. Nabízí se obrovské množství kultivarů, proto se skvěle hodí pro estetické kombinace s jinými rostlinami.

Zdroj foto: pixabay.com

Autor

1 komentář

Komentáře k článku