Jak odstranit skvrny z koberce

0

Občas se každému z nás stane, že něco rozlijeme nebo vysypeme. V případě, že máme linoleum, dřevěnou či plovoucí podlahu nebo dlaždičky to není taková katastrofa. Co když však rozlijeme na světlý koberec víno, zašlápneme do něj žvýkačku, kápneme inkoust nebo třeba jogurt? Na každou skvrnu platí jiné pravidlo a my se dnes společně podíváme na to, jak tyto skvrny nejlépe vyčistit.skvrny na koberci

Červené víno na koberci

V případě červeného vína hraje podstatnou roli rychlost. Ihned vezmeme kuchyňskou sůl a na tento flek jí nasypeme. Necháme působit zhruba 15 minut a místo vyluxujeme. Pokud máte doma v zásobách i bílé víno budete muset trochu obětovat pro dobro věci. Na tento flek nastříkejte nebo vylijte bílé víno, popřípadě vodku. Oba zmiňovaní pomocníci mají odbarvovací účinek, aniž by poškodily chemicky vlákno koberce. Po dalších deseti minutách propláchněte místo neslazenou minerálkou, ale může být i čistá voda. Flek nikdy nedrhněte-jen přikládejte savý hadr a mačkejte. Drhnutím byste skvrnu rozmázli ještě více a byla by větší.

Jak odstranit z koberce jogurt

Ukáplo vám na koberec z kelímku nějaké množství jogurtu? V tuto chvíli zapomeňte na rychlost. Jen jemně a opatrně setřete nános jogurtu a zbytek nechte pořádně vyschnout. Poté kartáčem vykartáčujte, pokud zůstal flek, vyperte koberec v tomto místě čistou vodou, ale příliš ho nezmáčejte. Stejně tak se dá vyčistit z koberce i bláto.

Zašlapaná žvýkačka

Pokud se vám povedlo zašlapat do koberce žvýkačku, pomůže vám kostka ledu. Žvýkačku potírejte ledem tak dlouho, dokud nezmrzne a pak půjde lehce vydrolit. Vhodné je plastovým nožíkem nebo stěrkou žvýkačku opatrně odstranit a mít po ruce i zapnutý lux a tyto drobečky ihned vyluxovat.

Inkoust na koberci

Smíchejte čistou vodu se solí a citrónem. Naneste tuto směs na flek a nechte působit asi 10 minut. Poté přebytky vpijte pomocí savého hadru či papírové utěrky a postup klidně ještě zopakujte. Pokud ani tak nejde skvrna dolů, zkuste na ní ještě nanést trochu pěny na holení a jemně vyčistit. Nikdy nedrhněte do stran a na sílu.

 

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku