Co si obléct, když je na pozvánce black tie?

0

Jestliže máte v oblibě kulturní akce, ovšem nejste až tak zběhlí v etiketě, může někdy být zmatečný dress code, který bývá zpravidla předepsán na pozvánce na danou akci. Jaký styl oblečení pod sebou skrývá dress code zvaný black tie?

Kde je black tie vyžadován?

Zpravidla je tento styl oblékání požadován na významné události konající se po šesté hodině večerní. Z toho důvodu nebývá typický na svatby, ovšem například v Americe to nebývá výjimkou, naopak v Británii je to považován za velký nevkus, tradičně se totiž na svatby nosí takzvaný stresemann

Black tie pro muže

Jestliže se muž chystá na akci, kde je vyžadován tento speciální styl oblečení, pak je na místě, aby oblékl černý smoking. Ten se od obyčejného obleku liší především odlišnými klopami, navíc má pouze jeden knoflík. Ke smokingu patří vhodná bílá košile. Smokingové kalhoty mají lesklé lampasy po stranách, na rozdíl od oblekových kalhot. Boty by měly být zvoleny s uzavřeným šněrováním, typicky tedy lakovky typu oxford. Opomenout by muž neměl ani černého motýlka, kravata je považována za nepřípustnou.

Black tie u žen

Jak již z názvu tohoto dress codu vyplývá, nejvhodnější je zvolit černou barvu, teoreticky jsou však přípustné taky barvy jako je tmavě modrá, fialová a případně také temně vínová. Ideální volbou šatů je večerní toaleta. Jestliže nebudete středem pozornosti, pak lze na tuto akci zvolit případně také luxusní malé černé či koktejlky. U těch je však nutné, aby byly výrazně elegantní a splňovaly délku alespoň po kolena. K tomu samozřejmě boty na podpatku se zavřenou špičkou a ladící psaníčko.

Předepsaný dress code je velmi důležité dodržovat, přeci jen v některé společnosti je velmi důležité dbát na tyto předpisy a proto je nutné znát jednotlivé druhy speciálních druhů dress code.

Zdroj foto: freepik.com

Autor

Komentáře k článku