Její svět

Rychlá a účinná pomoc proti úžehu

Léto je úžasné roční období, na které se každý těší, ale má také své stinné stránky. Sluneční paprsky mohou mimo krásně dozlatova opálené pokožky také způsobit spáleniny či úžeh. V létě teploty mnohdy šplhají hodně vysoko, pokud zanedbáme prevenci, může nás postihnout úpal nebo úžeh. Přestože jde o dva rozdílné problémy, mnoho lidí si je zaměňuje. Dnes však bude řeč o úžehu.

Úpal nemusí souviset se sluníčkem, zatímco úžeh se sluncem přímo souvisí. Úžeh může postihnout každého, kdo si v létě nechrání před ostrým sluníčkem hlavu. Dochází tady doslova k přehřátí mozku. Úžeh dokáže být pekelně záludný v tom, že se neprojeví hned, ale třeba s několikahodinovým zpožděním. Proto mějte na paměti, že lépe je úžehu předcházet, než pak řešit problémy.

Jak úžeh rozpoznat?

První pomoc

Jestliže dojde k příznakům výše popisovaným, je nejlepším řešením zabránit propuknutí kritického stavu. Postižený by měl pobývat ve stínu, zkusit lze i koupel ve vlažné vodě. V malých dávkách doplňovat do těla tekutiny. Výtečný je vlažný čaj s citronem. Vhodné je lehnout si a podložit nohy, uvolnit oděv. Šátek namáčet do vlažné vody a přikládat na hlavu. Na bolest hlavy lze podat léky. Dojde-li k poruchám vědomí, nečekat na nic a ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Prevence

Pít dostatek tekutin, pravidelné ochlazování, pokrývka hlavy, koupáni a sprchování – zvlhčování pokožky a vlasů. Vyhnout se přímému polednímu žáru, střídat pobyt na sluníčku se stínem.

Kdo je nejvíc ohrožen?

Nejvíce ohroženi jsou staří lidé, malé děti a osoby s onemocněním oběhu a srdce, také obézní jedinci, protože tuková vrstva je při tak vysoké okolní teplotě nevhodnou izolací zamezující ztrátám tepla z organismu.

Exit mobile version