Její svět

Nejdepresivnější den roku se blíží. Přežijte Blue Monday v klidu a bez deprese

Blue Monday – smolný den roku, který byl vymyšlený původně jako marketingový tah cestovní kanceláře, je nyní v hlavním hledáčku vědců. Ti potvrzují, že tento den skutečně působí nejvíce na lidskou psychiku negativním způsobem a deprese může vzniknout u každého z nás. Kdy tento depresivní den čekat a jak se mu vyhnout?

Kde vznikl den Blue Monday?

Letošní Blue Monday vychází na 16. ledna 2023, nejčastěji se jedná o třetí pondělí v lednu. Známý světový psycholog Cliff Arnall určil tento den podle rovnice s počtem dní do jarních dní, podle počasí i dní od vánočních svátků. Poprvé byl tento termín ale do světa vykřičený v roce 2005 cestovní kanceláří, která termínem Blue Monday zvala na lednové cestovní zájezdy a odbourání tak stresu po Vánocích.

Toto období vážně není lehké

A nejspíš na tomto termínu opravdu něco bude, vždyť se jedná o nejtemnější období roku. Již je dávno po Vánocích a některá novoroční předsevzetí již lidé stačili úplně zrušit. Nastává období lehkého sebepohrdání a velkého poklesu sebehodnoty. Navíc je hezké jarní počasí v nedohlednu, a šedé zatažené počasí na dobré náladě nepřidá.

Dalším problémem dnešní doby může být také finanční otázka, jelikož právě po nákupu vánočních dárků může mít kdejaká rodina hluboko do kapsy, navíc odměny k platu jsou taktéž v nedohlednu. Když se vám všechny tyto aspekty sejdou najednou, pak je na depresi zaděláno.

Žádný problém není tak velký

Abyste se vyhnuli právě tomuto smolnému dni, kdy všechny deprese mohou na tíhu jednoho člověka dopadnout, pak je třeba se podívat na veškeré problémy trochu více shora. Žádný problém totiž není tak velký, jak ve skutečnosti vypadá, zvlášť při tomto lednovém pondělku. Pokud vás trápí finanční záležitosti, sepište si jednotlivé částky splátek a zjistěte, kde můžete naopak ušetřit. Jestliže vás trápí celkově špatná nálada a nevidíte žádné východisko, pak je třeba se zaměřit na vlastní rozvoj psychiky a myšlenek.

Nenechte si nabourat pevné zázemí

Jestliže nechcete přijít o vlastní sílu, se kterou pevně stojíte před každým problémem, myslete na sebe víc než kdy jindy. Je třeba dbát na vaše psychické zdraví a každé ráno si uvědomit, co všechno je pro vás v životě důležité a proč každý den vlastně vstáváte. S takovou denní dávkou motivace budete všem depresím a problémům čelit mnohem lépe. Můžete vyzkoušet také deník vděčnosti, který je psychology doporučovaný každému, kdo si potřebuje znovu připomenout hodnotu vlastního života.

Vypněte sociální sítě

Pociťujete na sobě, že už nevíte kudy kam? Deprese už vás pohltila a vaše psychika je na bodu mrazu? Pak vám sluníčkové profily na sociálních sítích rozhodně nepomohou. Vypněte všechny sociální sítě a nejlépe si aplikace úplně zakažte, zablokujte nebo smažte. Šťastné a často falešně pozitivní fotky všech lidé, které sledujete, vám štěstí ani pomoc od depresí nepřinesou.

Jezte zdravě a pijte dostatečně

Zejména ve chvíli, kdy se cítíte úplně na nic, je důležité dbát o vlastní zdraví. Proto v těchto dnech nezapomínejte na pravidelný přísun tekutin, aby bylo vaše tělo stále ve formě. S pomocí zdravého jídelníčku budete mít dostatek energie do každého těžkého dne, který vás může nadále potkat. S příliš těžkým nebo smaženým jídlem se budete naopak cítit ještě mnohem hůře.

Jděte do přírody

Není nad čerstvý vzduch a šumění stromů v lese. Pokud už nevíte kudy kam a deprese vás naprosto pohltila, seberte poslední kusy odvahy změnit vlastní svět a zvedněte se ze sedačky. Tmavé prostředí bez čerstvého vzduchu vám rozhodně novou dávku pozitivní energie nepřinese. Jděte ven, na procházku po první cestě, na kterou vejdete. Pomůže vám šum stromů, zpěv zimních ptáků nebo hučící voda v potoce. Čerstvý vzduch vás pořádně okysličí a vaše tělo se příjemně rozhýbe.

Nenechte se tímto dnem pohltit!

Zdroj foto: www.freepik.com

Exit mobile version