Její svět

Nedodržujete pitný režim? Proč byste měla ihned začít?

Pitný režim je nutné dodržovat, to nám připomínaly už maminky v našem dětství. Proč je ale nutné dodržovat denní dávku tekutin? A co se může stát, když pitný režim dodržovat dlouhodobě nebudeme? Pojďte se podívat, jak moc je voda v našem těle důležitá.

Pitný režim musíte dodržovat každé období

Je pravda, že zejména na jaře a v letních měsících, kdy je horko, pociťujeme žízeň mnohem častěji. To ale neznamená, že přísun tekutin nepotřebujeme i tehdy, kdy žízeň nemáme. Dávka vody je stanovena lékaři alespoň na dva litry denně, odvíjí se však také od vaší váhy a výšky.

Do pitného režimu se nepočítá každý nápoj

Hodně lidí svůj den začínají tím, že si k snídani dají lahodnou kávu. Při příchodu do práce si uvaří druhou – a možná si k ní natočí také sklenici vody. Po obědě další káva? To jako pitný režim opravdu nefunguje. Káva nebo další nápoje obsahující kofein totiž naopak tělo odvodňují, a tak se v žádném případě nedají počítat do denního přísunu tekutin.

Nejlepší možností pro pitný režim je čistá voda

Džusy, limonády, ani jiné slazené nápoje nejsou tou pravou variantou pro vaše zdraví. Tou nejlepší možností pro dodržení pitného režimu je samozřejmě čistá voda. Pokud ji chcete obohatit o nějakou chuť, můžete si do ní vymačkat šťávu z citronu. Tím doplníte také mnoho vitamínů.

Co se stane, když nebudete dodržovat pitný režim?

Dehydratace je zpočátku velmi rafinovaná, jelikož nejeví příliš velké známky a stopy po žízni. Pocit žízně se totiž můžete postupem času dost odnaučit, a tak vám během dne ani nemusí dojít, že to, co vám chybí, je voda. Dehydratace se přitom v pozdějším stádiu může projevit velkými potížemi. Mezi ně patří například tmavě zbarvená moč, mdloby nebo bolest hlavy.

Mezi další příznaky nedostatečného pitného režimu patří podrážděnost, únava či nesoustředěnost, závratě, nebo dokonce bušení srdce a výkyvy krevního tlaku. Myslete proto na dostatečný pitný režim a nezapomínejte, že káva či slazené nápoje rozhodně nestačí.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Exit mobile version