Její svět

Jóga na židli: Restorativní jógové pozice, které můžete dělat vsedě u svého stolu

Velkou část dne strávíme sezením, obzvláště, pokud máte sedavé zaměstnání. To však z dlouhodobého hlediska může být nebezpečné pro naše zdraví. Mnoho z nás nemá čas na pravidelné sportování. Pohyb je však opravdu důležitý. Proto můžete vyzkoušet jógu na židli.

Jóga na židli

Jógové pozice mohou pomoci každému, kdo sedí po velkou část dne. Zvyšuje fyzickou aktivitu, zlepšuje flexibilitu a sílu, snižuje každodenní stres a může vám pomoci k lepšímu držení těla, od bolesti a celkově podpořit vztah k pohybu. Jóga na židli je vhodná pro každého – ať už pracujete u stolu, máte málo času, máte potíže s dlouhým stáním. Pohyb a protahování se ze židle je vhodné i pro starší lidi.

Důležitá je pravidelnost, ideální je cvičení dvakrát až třikrát do týdne. I když začlenit chvilku cvičení do každého dne je skvělý způsob, jak se spojit se svým tělem a sebou samým. Cvičení málo a často má své benefity, není třeba se přepínat, ovšem není dobré podceňovat pravidelnost.

Vhodná židle

Dobrou zprávou je, že většina židlí je vhodná pro toto cvičení. Záleží pouze na vašem pohodlí a opoře – co pro vás funguje. Je dobré mít možnost upravit výšku židle a hloubku sedadla. Vhodné jsou i židle s opěradlem, jelikož poskytnou oporu. Vyhněte se však židlím na kolečkách, aby byla zajištěna stabilita.

Otáčení na židli

První cvik je jednoduchý, pomůže s posílením celého těla a protažení zad pro uvolnění případné ztuhlosti a bolesti.

  1. Posaďte se blízko k okraji židle tak, aby vaše stehna směřovala k pravé straně. Stehna by měla být co nejblíže k područce, pokud ji židle má.
  2. Natočte se doleva a pravou rukou uchopte opěradlo židle. Levou rukou uchopte pravé koleno.
  3. Zhluboka se nadechněte a zaměřte se na prodloužení páteře.
  4. Otočte se doprava, pravou rukou zatlačte na opěradlo židle, aby se protažení prohloubilo, nikdy se však neprotahujte za bod bolesti. Zaměřte se na stažení lopatek dolů.
  5. Zhluboka dýchejte, naplňte a zcela vyprázdněte plíce. Vydržte 10 až 15 dechů.
  6. Poté se můžete vrátit na střed a opakovat cvik na levou stranu.

Protažení zápěstí

Zápěstí mohou ztuhnout při používání klávesnice, telefonu nebo pera. Ohýbání a extenze zápěstí může pomoci v boji proti napětí způsobeného tímto typem práce.

  1. V sedě nebo ve stoje u stolu položte dlaně na stůl. Ruce by měly být otočené – zápěstí směřují od těla, zatímco prsty jsou na kraji stolu.
  2. Nakloňte se od stolu s narovnanými pažemi a zároveň co nejvíce zploštěte dlaně.
  3. Vydržte v pozici zhruba 20 sekund. V případě, že se objeví bolest, ukončete cvik dříve.

Pozice sedícího holuba

Pozice holuba slouží pro uvolnění boků a hýžďových svalů. Pomůže uvolnit napětí, zvýšit flexibilitu a pohyblivost v kyčlích. Vše přitom zvládnete na židli.

  1. Sedněte si na židli dopředu, abyste se neopírala zády, s kotníky přímo pod koleny.
  2. Přitáhněte pravé koleno k hrudníku a pořádně ho obejměte. S pokrčeným kolenem pokrčte pravou nohu a rozevřete pravé koleno otáčením stehna směrem ven od kyčelního kloubu. Položte pravý kotník na levé stehno těsně nad levé koleno.
  3. Pokud se vám toto natažení zdá příliš hluboké, natáhněte levou nohu rovně s patou na podlaze a opřete pravý kotník níže o levou nohu.
  4. Pro efektivnější protažení můžete ohnout trup směrem k nohám.
  5. V pozici zůstaňte na tři hluboké nádechy, poté můžete vyměnit strany a cvik opakovat na druhou nohu.

Jógových pozic, které hravě zvládnete na židli, třeba i v kanceláři, je celá řada. Jde o jednoduché cvičení, díky kterému protáhnete celé tělo. Stačí jen pár minut denně, či párkrát do týdne. Nezapomínejte na péči o své tělo, zejména při sedavém zaměstnání je to velmi důležité.

Zdroj foto: www.freepik.com

Exit mobile version