Její svět

Jak zazářit i v náročném období menopauzy?

Menopauza se projevuje poklesem estrogenu, který ženy ovlivňuje fyzicky i psychicky mnoha způsoby. Současně se přitom zvýrazňují účinky androgenů, mužských pohlavních hormonů. Pokožka a vlasy tak dostávají v tomto období pořádně zabrat. Ovšem se správnou péči a vhodnou kosmetikou můžete vypadat skvěle i v tomto náročném období.

Suchá pokožka

Během menopauzy dochází k výraznému úbytku kyseliny hyaluronové, která je důležitou součástí hydratace pokožky. Její částice totiž zadržují vodu, a to až 1000násobek své vlastní hmotnosti. Dochází také ke ztrátě některých tuků v kůži, které tvoří kožní bariéru. Jde tak o ochranu pokožky. S jejich úbytkem dochází k vysušování pokožky, snižuje se její schopnost zadržovat vodu.

Účinným řešením je kosmetika s obsahem kyseliny hyaluronové. Produkt naneste na mírně vlhkou pokožku, čímž zvýšíte hydratační účinek. Vhodné jsou poté hutné vyživující krémy, které podpoří kožní bariéru.

Mastná pokožka

Suchá pokožka je během menopauzy běžná, ovšem potkat vás může i opačný problém. V tomto období můžete naopak zaznamenat nárůst mastnoty pokožky. Objevují se tak nepříjemné pupínky, typicky v dolní polovině obličeje.

Příčiny akné během menopauzy jsou různé, hlavním viníkem je hormonální nerovnováha. V kombinaci se stresem a nedostatkem spánku, což je během menopauzy také běžné, pokožka blázní podobně jako v období puberty a objevuje se akné. Je třeba zvolit správnou kosmetiku, produkty na olejové bázi totiž akné mnohdy zhoršují. Vhodné jsou čisticí produkty s kyselinou salicylovou. Ovšem pokud nepomohou, je vhodné navštívit dermatologa, který vám pomůže k znovu krásné pokožce.

Jemné linky a vrásky

Kosmetika pro starší ženy se často zaměřuje právě na vrásky. Ty vznikají na základě různých faktorů, jedním z nich je pokles estrogenu, ke kterému dochází během menopauzy. V době menopauzy navíc dochází k poklesu kolagenu, běžná je ztráta až 30 % kolagenu. V raných fázích můžete pozorovat pouze viditelnější linky, ovšem dlouhodobý nedostatek vede k výraznějším vráskám a ochabování obličeje, obličejový tuk se pohybuje dolů. Proto je důležité stimulovat tvorbu kolagenu. Oblíbený je zákrok IPL, který je vhodný pro léčbu žilek a slunečních skvrn, přičemž zároveň stimuluje tvorbu nového kolagenu.

Dalším vhodným řešením je mikrojehličkování, které lze kombinovat s kyselinou hyaluronovou a vitamínem C. Výsledkem je hydratovaná a rozjasněná pleť. Zlepšit vzhled vrásek lze i pomocí běžných kosmetických produktů. Doporučovány jsou retinoidy (vitamín A), které stimulují tvorbu nového kolagenu a zmírní vrásky.

Citlivá pleť

S oslabováním kožní bariéry se snižuje také přirozená schopnost pokožky chránit se. Estrogeny jsou významnými antioxidanty a chrání pokožku před poškozením volnými radikály po vystavení UV záření, či při znečištění. SPF byste měly používat neustále, ovšem právě v menopauze je to nejdůležitější. Poškození sluncem v kombinaci s hormonálními změnami totiž vede k problémům s pigmentací, mohou vznikat tmavé skvrny na kůži. Používejte opalovací krémy v kombinaci s přípravky obsahujícími vitamín C. Ten pomáhá chránit před dalším poškozením a zároveň potlačuje enzymy usnadňující produkci pigmentu.

Zarudnutí

Se změnou hladiny hormonů se mění také pH pokožky. Změna přirozeně kyselé bariéry zanechává pokožku sušší a zvyšuje ztrátu vody. Pleť je tak celkově citlivější a objevují se nitkové žíly. Zvýšená citlivost pokožky v kombinaci s návaly horka pak vede k nepříjemnému začervenání obličeje.

V období menopauzy je tělo vystaveno mnoha náročným změnám. Ty se mohou projevit i na vaší pleti, věnujte proto zvýšenou pozornost důkladné péči a výběru vhodných produktů. Díky tomu si můžete zachovat pružnou pokožku se zdravým leskem, i během menopauzy.

Zdroj foto: www.freepik.com

Exit mobile version