Její svět

Jak trénovat běhání do kopce?

Běhání není vůbec jednoduchá sportovní záležitost, jeho technika je kolikrát hodně složitá. Měli byste zvládat práci s dechem, správný postoj a délku kroků, zvláště tehdy, když jste se rozhodli pro běh do kopce. Jak na to, abyste hned první den nepřišli k újmě?

Běhání do kopce vyžaduje zkušenosti

Pokud jste úplný začátečník, rozhodně s během do kopce nezačínejte. I pokročilý běžec má mnohdy problém kopec vyběhnout, aniž by nevypustil duši. Takže, abyste začali s tréninkem běhání do kopce, měli byste za sebou mít nějaké odběhané kilometry na rovince. Je taky dobré, abyste si nejdříve tento vrch několikrát vyšlapali obyčejnou chůzí a pomalu tělo na takovou zátěž připravovali.

Obecná pravidla

Běžnou začátečnickou chybou běžců, kteří se chystají vyběhnout kopec je, že si myslí, že celý kopec musí zdolat se vší vervou najednou, a navíc nastaveným rychlým tempem. Klíčem k pořádnému běhu do kopců je udržet si úroveň úsilí – to znamená, že vyběhnout kopec pomalu není žádná ostuda. Svalům to navíc více prospěje, pokud byste chtěli vyzrát na kopec hned první začáteční den, mohlo by se stát, že byste si jednoduše sval natáhl.

Důležitý je správný postoj

Běhání do kopce není jenom tak, nejdříve se naučte správný postoj – ujistěte se, že při běhu do kopce jsou vaše paže v úhlu 90 stupňů a měly by se pohybovat dopředu a dozadu (otáčet se po rameni), ne ze strany na stranu. Vaše záda by měla být rovná a vzpřímená, v žádném případě se nehrbte. Svou délku kroků zkraťte a dávejte pozor, abyste nedošlapovali před kyčle.

Obrňte se trpělivostí

Ne vždy se podaří všechno napoprvé. Stačí, když běhání do kopce budete trénovat jedenkrát týdně, začněte nejdříve rovinkou a pak zkoušejte vyběhnout kopec tam, kam vám to půjde. Nemusíte jej ihned zdolat, stačí kousek po kousku, důležitý je pravidelný trénink.

Tak nazujte dobré boty a začněte opravdu zlehka!

Exit mobile version