Její svět

Jak se starat o narcisy ve váze?

Jaro je konečně tu a nabízí skvělou příležitost k tomu, donést si domů po zimě opět čerstvé květiny a radovat se z jejich přítomnosti. Proč si domů přinést narcisy a jakou péči jim poskytnout?

Jak se starat o narcisy?

Přineste si domů kousek jara

S příchodem jara se zahrádky zbarví díky prvním jarním květinám a v obchodech se začnou prodávat tulipány, macešky, narcisy, hyacinty a další jarní rostliny. Proč si domů přinést právě narcisy a je lepší koupit je řazené nebo v květináči s cibulkami?

Řezané narcisy

Pokud si domů přinesete řezané narcisy, můžete se těšit na to, že vám mohou dělat společnost až 10 dní. Samozřejmě hraje velkou roli to, jak staré jsou v den nákupu a jakou péči jim poskytnete.

Jak pečovat o řezané narcisy ve váze

Podobně jako tulipány, také řezané narcisy mají rády studenou vodu. Tu není nutné do vázy nalít až těsně pod květy, ale bohatě postačí, aby voda sahala přibližně do jedné pětiny rostliny. Zkrátka a dobře jim stačí tolik vody, aby měly ponořené stonky. Než je ale do vázy vůbec vložíte, seřízněte jim stonky. Aby vám narcisy vydržely čerstvé co nejdéle, každý den jim vodu ve váze vyměňujte a na noc je i s vázou ukládejte do lednice nebo do chladné místnosti.

Na co si u řezaných narcisů dát pozor

Máte-li doma malé děti a zvířecí mazlíčky, položte vázu s narcisy někam, kam na ně nedosáhnou. Tyto nádherné jarní květiny jsou totiž jedovaté. Obsahují v sobě alkaloidy, které mohou způsobit zvracení a průjem.

Další věcí, kterou je dobré znát, je nesnášenlivost narcisů s ostatními řezanými květinami. Dávejte si dobrý pozor, abyste do vázy k narcisům nepřidali například tulipány. Narcisy totiž vylučují látky, které vedou k brzkému odkvětu jiných květin.

Narcisy v květináči

V případě, že nechcete kupovat řezané narcisy, můžete si koupit narcisy v květináči, ze kterého vyčuhují cibulky. Již v obchodě je ale nutné věnovat důkladnou pozornost výběru těch správných květin. Na co si dát pozor?

Jak pečovat o narcisy v květináči

Jakmile si domů přinesete doposud nevykvetlé narcisy s tmavě zelenými stonky a dlouhými listy, dopřejte jim tu správnou péči. Opatrní buďte zejména při zalévání. Přelitím riskujete hnití cibulek. Buďte proto s množstvím vody raději střídmější a zalévejte narcisy v květináči jedenkrát týdně, a to pouze tehdy, jakmile půda pořádně proschne. Při zalévání myslete také na to, že zde platí přímá úměra. Čím více vody narcisům v květináči poskytnete, tím dříve vykvetou a samozřejmě i odkvetou.

Další věcí, na kterou je nutné se zaměřit, je obal na květináč. Narcisy se zpravidla neprodávají v příliš ozdobných květináčích, a proto je zcela pochopitelné, že si je po příchodu domů budete chtít dát do pěkného obalu. Na tom samozřejmě není nic špatného, ale po každém zalití zkontrolujte, že se voda nedrží na dně obalu na květináč. Pokud ano, vždy ji vylijte a obal otřete dosucha ubrouskem či hadříkem.

Co se ideálního místa pro umístění narcisů týče, bude se jim líbit tam, kde je dostatek slunečního světla.

Co s cibulkami po odkvětu

Ve chvíli, kdy odkvete poslední květ a přestanete rostlinu zalévat, máte tři možnosti, co s cibulemi udělat. Tou první je, cibule si uchovat a ponechat na suchém místě do podzimu. Ve chvíli, kdy všechny listy zežloutnout, stačí cibule narcisů vyndat z květináče, důkladně očistit od substrátu a uložené v písku nebo zabalené ve starých novinách nechat odpočívat v suchu. Na podzim stačí cibule zasadit do záhonku a na jaře se můžete těšit na nové květy.

Druhou možností je, že cibule zasadíte do záhonu ihned poté, co narcisy odkvetou. V takovém případě je ale rozhodně praktické, si dané místo v záhonku označit, abyste si cibulky omylem při zasazování jiných rostlin neponičili.

Třetí možností je samozřejmě vyhození cibulek i květináče do koše, což je ovšem ohromná škoda. Nemáte-li záhonek, kam by se daly cibule zasadit, věnujte je svým známým nebo je zasaďte na nějakém veřejném místě, které budou moci ozdobit.

Přineste si domů jaro v podobě žlutých narcisů a dovolte jim, aby vám prozářily celý domov. Na výběr máte z řezaných i zasazených. Pro které se rozhodnete, záleží pouze na vás. Při správné péči vám vydrží dělat společnost poměrně dlouhou dobu.

Zdroj textu: www.blog.prestigeflowers.co.uk, www.livingetc.com

Zdroj foto: www

Exit mobile version