
Žlučníkové kameny jsou častým zdravotním problémem, který může vést k nepříjemným bolestem i vážným komplikacím. Vznikají nenápadně – jako drobné usazeniny ve žlučníku. Přestože většina lidí o nich ani neví, mohou být příčinou prudkých bolestí, zánětů i nutnosti chirurgického zákroku. V tomto článku se dozvíte, jak žlučníkové kameny vznikají, jakých příznaků si všímat, jaké existují možnosti léčby a jak jejich vzniku co nejlépe předcházet.
Co jsou žlučníkové kameny a z čeho vznikají?
Žlučníkové kameny jsou malé tvrdé usazeniny, které se tvoří ve žlučníku – malém orgánu umístěném pod játry. Hlavní funkcí žlučníku je uchovávat žluč, což je trávicí tekutina, kterou produkují játra. Nakonec se žluč uvolňuje do tenkého střeva a pomáhá štěpit tuky při trávení potravy.
Pokud však dojde k nerovnováze látek, které tvoří žluč (např. cholesterol, bilirubin a vápník), může dojít ke vzniku žlučníkových kamenů. K tomu dochází, když se tyto látky příliš koncentrují nebo když se žlučník nevyprazdňuje správně. V důsledku toho mohou tyto látky krystalizovat a vytvářet žlučníkové kameny.
Žlučníkové kameny mohou mít různou velikost, od velikosti zrnka písku až po golfový míček. Někteří lidé mohou mít pouze jeden kámen, zatímco jiní jich mohou mít více. Žlučníkové kameny obvykle nezpůsobují žádné příznaky, a proto si jich ani nikdo nemusí všimnout. Mohou však vést ke komplikacím, pokud ucpou žlučové cesty, což se projeví jako silné bolesti žaludku, žloutenka a zánět žlučníku. Tuto situaci je pak nutné co nejrychleji řešit návštěvou kliniky (https://www.atodamedical.cz/bolest-zlucniku), kde si s tímto problémem poradí.
Zajímavost: Ročně je v České republice diagnostikováno přibližně 30 000 nových případů žlučníkových kamenů, přičemž dvě třetiny těchto pacientů podstoupí chirurgické odstranění žlučníku (cholecystektomii).
Jak poznat žlučníkové kameny?
Většina lidí se žlučníkovými kameny nepociťuje žádné příznaky. Je to proto, že kameny zůstávají ve žlučníku a nezpůsobují žádné potíže.
Někdy však mohou žlučníkové kameny vést k cholecystitidě neboli zánětu žlučníku.
Hlavním příznakem je bolest, která přichází náhle a rychle se zhoršuje. Tato bolest se může objevit na pravé straně těla, těsně pod žebry, mezi lopatkami nebo v pravém rameni.
Pokud se u vás vyskytne některý z následujících příznaků, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc:
- nevolnost
- zvracení
- horečka
- pocení
- neklid
- zežloutnutí kůže a očního bělma (žloutenka)
Léčba žlučníkových kamenů
Léčbu žlučníkových kamenů vám lékař obecně doporučí pouze v případě, že se u vás projevují příznaky. Přesný plán léčby bude záviset na typu žlučníkových kamenů, na příznacích, které se u vás vyskytují, a na tom, zda se u vás vyskytnou nějaké komplikace.
Chirurgická léčba
Léčba žlučníkových kamenů zahrnuje laparoskopická cholecystektomie, což je odstranění žlučníku. Protože žlučník není nezbytným orgánem, je možné žít zdravě i bez něj.
Nechirurgická léčba
Lékař vám může doporučit také nechirurgickou léčbu, která vám pomůže odstranit žlučníkové kameny. Ta může zahrnovat rozpouštění žlučníkových kamenů pomocí kyseliny chenodeoxycholové.
Žlučníkové kameny a dieta
Přestože není možné žlučníkovým kamenům zcela zabránit, můžete určitými životními návyky snížit riziko jejich vzniku. Mezi prevenci patří:
- Udržování zdravé váhy díky pravidelnému cvičení.
- Omezení potravin s vysokým obsahem nasycených tuků, jako je zpracované maso, koláče, sušenky, sádlo, smetana, sýry a oleje.
- Vyvážená strava, která zahrnuje ovoce, zeleninu, libové bílkoviny a bílé pečivo.
- Každodenní pití dostatečného množství vody.
- Pravidelné stravování po menších porcích v průběhu dne.
Zdroj foto: Paulwip / stock.adobe.com