Její svět

Jak jihokorejky bojují proti patriarchátu hnutím 4B?

V Jižní Koreji se rozmohl trend 4B. O co se jedná a jak toto hnutí vůbec vzniklo a co je jeho cílem?

Jak Jihokorejky bojují proti patriarchátu hnutím 4B?

Jak vzniklo hnutí 4B

Okolo roku 2019 vzniklo v Jižní Koreji hnutí označované jako 4B nebo také Four No’s, protože se skládá ze čtyř výrazných ne. Důvodem vzniku tohoto radikálního feministického hnutí není nic jiného než hluboce zakořeněný patriarchát, jenž v zemi převládá, a také genderová nerovnost.

Základní principy

Hnutí je založeno na čtyřech jednoduchých principech:

  1. Žádný sex s muži.
  2. Žádné děti.
  3. Absolutně žádné vztahy s muži.
  4. Žádné manželství s muži.

Tím, že se ženy odmítnou zhostit těchto tradičních rodinných rolí, upozorní na diskriminaci a nerovnost, s kterou se v jihokorejské společnosti potýkají. Zároveň tím dávají najevo vládě, která se snaží podporovat porodnost. Ale zcela přitom zapomíná pro nastavení lepších podmínek pro ženy.

Situace pro ženy v Jižní Koreji

Zdá se vám, že jednání Jihokorejek je přehnané? Z pohledu turisty ano. Navenek totiž Jižní Korea působí jako nádherné země s puluzujícími městy, kterými zní K-pop a v ulicích je možné potkat dívky v rozkošných outfitech a na jídlo se stavit v některém z mnoha malebných gastro podniků. Ženám, které v této zemi vyrůstají, je ale dobře známá také odvrácená strana Jižní Koreji.

Comfort Women

Není žádným tajemstvím, že během druhé světové války mnoho korejských žen plnilo funkci takzvaných Comfort Women. Co to obnášelo? Starali se o japonské vojáky, kteří je třeba i několikrát denně znásilňovali. Mnoho těchto žen, které vlastně byly sexuálními otrokyněmi, zemřelo v důsledku toho, jak s nimi bylo brutálně zacházeno. Jiné spáchaly sebevraždu, protože již dále nechtěly čelit krutému zacházení. V devadesátých letech se japonská vláda veřejně omluvila a nabídla kompenzaci, nicméně počet Comfort Women je historiky odhadován na 50 000 až 200 000 a většinu těchto žen tvořily právě Korejky.

Ženy se Comfort Women stávaly nedobrovolně a často pod falešnou záminkou toho, že budou pracovat jako zdravotní sestry, dostanou místo v továrně nebo dokonce obdrží příspěvek na studium vysoké školy. Dalším znepokojujícím faktem je to, že většina žen byla nezletilá.

Nelegální interrupce

Situace v Jižní Koreji se od druhé světové války samozřejmě zlepšila, nicméně například interrupce byly až do roku 2021 v zemi nelegální. Není proto divu, že ženy mají pocit, že je na ně nahlíženo pouze jako na jakési “stroje na děti”.

Mizerné platové podmínky

Ženy v Jižní Koreji to nemají snadné ani v práci. Platové podmínky pro muže a ženy jsou natolik nevyrovnané, že podle Gender Gap indexu je Jižní Korea na 99. místě v celosvětovém žebříčku. Tím ale jejich trable v zaměstnání nekončí. Mnoho Jihokorejek, dokonce až 80 % z nich, má negativní zkušenosti se sexuálním obtěžování v zaměstnání či se stalkingem. Častým problémem je také natáčení na toaletách, což je z našeho evropského pohledu nemyslitelné.

Svět se o hnutí 4B dozvěděl díky sociálním sítím

Kladete si otázku, jak se okolní svět dozvěděl o hnutí 4B? Určitě vás nepřekvapí, že díky sociálním sítím. Na TikToku vznikají videa žen, které se k tomuto hnutí hlásí a snaží se zcela zničit patriarchát, jenž v zemi panuje.

Kniha, která světu otevřela oči

Hrdinkou, která přispěla k tomu, že se svět dozvěděl o tom, jaký je každodenní život žen v Jižní Koreji, je Cho Nam-Joo. Ta v roce 2016 vydala knihu Kim Jiyoung, Born 1982. Z knihy, která pojednává o životě běžné ženy žijící v Jižní Koreji, se stal okamžitě celosvětovým bestseller. Čtenáři mají možnost prostřednictvím knihy nahlédnout do běžného života průměrné Jihokorejky, která se pohybuje v prostředí sexismu, misogynie a nerovnosti. Dílo Cho Nam-Joo tak lze zařadit k povinné četbě každého, kdo by se chtěl o důvodech vzniku hnutí 4B dozvědět podrobnější informace.

Nízká porodnost v zemi

Ruku v ruce s hnutím 4B jde také nízká porodnost v Jižní Koreji. Nicméně členky hnutí rozhodně nejsou tím jediným důvodem, proč počet dětí na ženu v zemi je pod světovým průměrem. Celosvětový průměr je 2,3 dítěte na ženu, v Jižní Koreji je toto číslo znatelně menší a je rovné 0,78 dítěte na ženu. Pro to, aby populace této asijské země byla na stabilní úrovni, je nezbytné zvýšení alespoň na 2,1 dítěte na ženu. S tím, jak ale stát jedná se svými obyvatelkami a nechává veškerou moc v rukou mužů, to rozhodně nevypadá, že by se porodnost v zemi v nejbližší době zvýšila.

Měli jste povědomí o jihokorejském hnutí 4B a setkali jste se s ním například na sociálních sítích?

Zdroj textu: www.service95.com, heyfomo.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Exit mobile version