Její svět

Co jíst před a po cvičení? Poradíme vám

Pokud chce člověk žít zdravě, sport by se měl stát jeho denním chlebem. I když nemáme čas denně chodit do posilovny, pohyb je důležitý – a to jakýkoliv. Během cvičení tělo spaluje kalorie, a my tak tajně doufáme, že se nám podaří shodit i nějaké to kilo.

Jestli budeme hubnout nebo ne ale ovlivňuje i příjem potravy před cvičením a po něm.

Před cvičením dodejte tělu energii

Hodně záleží na tom, s jakým časovým předstihem se před cvičením nacpete. Ideálně bychom se měli dostatečně najíst dvě hodiny před cvičením. Tělo, které čeká jakákoliv fyzická zátěž, potřebuje především sacharidy. Ty využívá lidské tělo jako svůj zdroj energie, sacharidy se dále velmi rychle rozpadají na menší cukry a člověk tak podá lepší výkon. Dopřejte si tak celozrnné potraviny, pečivo s libovou šunkou, ovesné vločky, cereálie nebo alespoň tyčinku. Vhodný je také banán.

Pokud ovšem nestíháte jíst a máte už za hodinu být v posilovně, dejte si jen něco menšího. Váš problém vyřeší nejlépe kousek ovoce. Jestliže cvičíte proto, abyste shodili co nejvíce kilogramů, budete potřebovat své tělo donutit sáhnout hlouběji do tukových zásob. Tehdy si dopřejte před cvičením raději bílkoviny a porci čerstvé zeleniny.

Po cvičení se neodměňujte

Člověk má obvykle tendenci se za fyzický výkon v posilovně pořádně odměnit. Což je ale chyba. I když spálíte hodně kalorií, neměli byste je po cvičení zase všechny vrátit tělu zpátky. Takže hamburger, pizza ani lákavá svíčková se šesti nejsou ideální večeří po cvičení. Naopak, když docvičíte, vyčkejte hodinu, během které doplňujte pouze tekutiny. Později si dejte i něco k snědku, volte ovšem hodně lehké potraviny jako jsou saláty, ryba se zeleninou nebo kousek libového masa. Vyhýbejte se všemu tučnějšímu.

Správná strava je pro aktivní život velmi důležitá.

Zdroj foto: pixabay.com

Exit mobile version