Její svět

Bužírka – návod jak plést

Je mi 30, takže si myslím, že ještě nejsem tak stará, ale éra počítačů do mého dětství ještě tolik nezasáhla. Vzpomínám si na to, že jsme i bez vymožeností moderní doby dokázali celkem v pohodě přežít a přitom se naprosto skvěle bavit celý den. Nepamatuji si na horší trest, než když člověk nesměl jít s kamarády ven. Ani jsme neměli čas se nudit.

pletení

Dnes už jsem dvojnásobnou maminkou a mojí starší holčičce bude tenhle rok 6 let. Bohužel její dětství už počítače a různé elektronické hračky naprosto pohltily. Je mi to líto, že obyčejné hraní už pro ni není taková zábava, jako byla pro mne.

Možná právě proto jsem nedávno zavzpomínala, jak jsme se jako malé s kamarádkami dokázali zabavit klidně na celé odpoledne. Přivedla mě na to náhodně nalezená bužírka. Jen takový malý kousek ve mě vyvolal vzpomínky, na hodiny strávené jejich splétáním. Zabrousila jsem tedy na internet a zjistila, že to ještě není úplně zapomenutá činnost. Tak uvidíme, jestli si pamatuji alespoň základy:

Co budeme potřebovat:

Jak na to:

Nejdříve si vyberte 2 bužírky v nějaké hezky barevné kombinaci, která se vám líbí. Moc hezky vypadá spojení bílé s nějakou tmavou barvičkou.

Vytvořte základní uzlík tak, že přeložíte jednu bužírku na půl, vytvoříte očko, kterým provlečete druhou bužírku a zatáhnete. Nyní můžeme začít plést. Každá bužírka tvoří očko, kterým se protáhne ta sousední. Upleteme 3, 4 patra a vložíme náplň do propisky. Musíte si nejprve kousek uplést, aby vám náplň nevypadávala. Při více patrech už drží dobře. Pokračujeme v pletení, dokud neopleteme celou náplň. Až dojdeme ke konci, vezmeme do ruky vždy dvě bužírky ležící u sebe a pevně zauzlujeme. Konce, které zůstanou, opatrně odstřihneme nůžkami. Pokud se bojíte, že se uzlík rozváže, můžete jej zakápnout vteřinovým lepidlem.

A máme hotovo. Zbrusu nová a originální propiska je na světě.

Takto si lze obužírkovat nepřeberné množství věcí. Pak není problém je použít jako dárek. Moc hezky vypadají přívěsky na klíče, dokonce jsem viděli opletené lžičky na kávu. Fantazii se meze nekladou. Bohužel jsem si dokázala vzpomenout jen na základní pletení.

Inspirace:

Pro složitější práci jsem si pořídila „odbornou literaturu“, která je běžně dostupná na internetu. Je tam velká spousta inspirativních obrázků a detailních návodů jak na to. A pokusím se i svoji malou dcerku zapojit do téhle činnosti, aby si také zkusila jak jsem si hrála já. Je na to ještě malá, ale když v jejím věku dokáže ovládat počítač, proč se nepokusit ji naučit tohle.

Tip: Na základní opletek, můžete plést další a další vrstvy a tvořit různě tlustá pera. S další vrstvou vzniká i zajímavé točení.

Exit mobile version