Boj s pigmentovými skvrnami, část 1

0

Léto je na konci a vzpomínky na něj jsou čerstvé. Bohužel, některým z nás zůstali památky v podobě neestetických pigmentových skvrn.

Zbarvení pokožky je podmíněno tloušťkou, prokrvením, promaštění, ale zejména množstvím kožního barviva, tedy melaninu v pokožce. Zmíněný melanin je tmavý ochranný pigment, který produkuje kůže. Působí jako ochrana před UV paprsky, kouřem, znečištěným ovzduším nebo alergickou reakcí. Poměr dvou druhů tohoto pigmentu: pravého a červeného, určuje přirozenou barvu pleti. Při jeho zvýšené produkci se na kůži objevují nežádoucí tmavé flíčky – pigmentové skvrny.

shutterstock_183888584

Proč trápí právě vás?

Pigmentové skvrny způsobují různé faktory. Mezi nejběžnější patří delší pobyt na slunci, v soláriu, podcenění opalovacích krémů nebo jiného ochranného faktoru, díky čemuž se postupně začnou tvořit malé oválné fleky. Podráždění pokožky způsobené přecitlivělostí na světlo, přehnané čištění kůže, jizvení po akné, některé vůně, nedostatek vitamínů, popálení či spálení sluncem. Odborníci varují, že takzvané stařecké skvrny postihují více než ¾ lidí nad 50 let, bez ohledu na typ pleti. Hlavně ženám, které procházejí hormonálními změnami vznikají náhle, ale bohužel mizí až po několika měsících, ba dokonce letech. Také se však může stát, že se jim nevyhnal ani striktní prevencí, protože opravdu špatnou zprávou je, že tento kožní problém bývá, bohužel, geneticky vrozený.

Autor

Komentáře k článku