Její svět

3 rychlé tipy pro rodiče, jak motivovat děti při návratu do školních lavic

Musíme brát v potaz, že není školák jako školák. Je rozdíl, jestli se snažíte motivovat prvňáčka nebo středoškoláka, kterého tento rok čeká maturita. Máme pár triků pro všechny kategorie školáků. Nechte se inspirovat!

Všichni tohle období moc dobře známe. Návrat do školních lavic u dětí, které pomalu ani nemohly samou radostí a nedočkavostí usnout, nám starosti odpadly a snažili jsme se těšit spolu s nimi. Naopak dětem, které tyto školní pocity nesdílely, bychom měli věnovat pozornost a zamyslet se nad tím, jak jim (a tím i sobě) návrat do školy co nejvíce zpříjemnit.

Pojďme si ale představit několik triků, které platí pro každého studenta, bez rozdílu věku:

Inspirace

Vzpomínky na školu a učební proces se automaticky pojí i s místností, ve které se žák musel učit, psát úkoly, špatně usínat při představě zítřejšího testu. Jednou z velmi účinných forem, jak příjemným a nenásilným způsobem ovlivnit podvědomí školáka je výrazná změna pokoje.

Nemusíte kvůli tomu renovovat celý pokoj! I pouhé přestěhování nábytku v místnosti, vymalování či pořízení několika doplňků zanechá v dítěti velmi příjemný pocit.

Při návratu ze školy, kdy otevře svůj nově vymalovaný pokoj, ve své oblíbené barvě, sedne si k jinak přemístěnému stolu s novou lampičkou, lehne si do postele s novou matrací či novou přikrývkou s polštářem, bude považovat pokoj za své příjemné „útočiště“, ve kterém se mu budou vykonávat školní povinnosti mnohem snadněji.

2. Motivace

Zapátrejte v paměti a pokuste si vzpomenout na časy, kdy vás čekal stejný ročník jako vaše ratolesti. Nepříjemnosti daného ročníku si nechte raději pro sebe a snažte se pobavit děti tím, co jste se nového a zábavného daný školní rok naučili, jaký byl váš školní výlet a podobně.  Čím víc úsměvů na tváři svých dětí  spatříte, gratulujeme…Jste na správné cestě !

Historky ale nejsou zrovna tím nejsilnějším motivačním prostředkem.  Aby se děti snažily ze všech sil dosáhnout skvělého hodnocení,  můžeme jim slíbit odměnu, kterou od vás získají na konci školního roku. Zamyslete se, jaká odměna pro vaše děti může být dostatečně inspirující!

3. Podpora

Děti si ve svém rozvrhu jistě našly předmět, kvůli kterému se do školy těší.

Žáčci, kteří si zamilovali vlastivědu, budou jistě nadšeni, když  budete společně obdivovat historické skvosty naší země. A pokud bude někdy cestování zdlouhavé a náročné, zpříjemněte si cestu například s cestovním polštářkem, který určitě velmi oceníte.

Dávají přednost sportovním aktivitám? Favoritem bude v tomto případě tělesná výchova. Zvažte a proberte s nimi možnosti, který sport je zaujal a chtěl by se mu věnovat i mimo školu.

Děti s tvůrčí povahou jsou oblíbenci výtvarné výchovy. Zkuste jim navrhnout nějaký umělecký kroužek. Co takhle kurz kreslení nebo kurz keramiky?

A pokud ani jedno z našich doporučení dětem školní rok nezpříjemní, zkuste zavzpomínat, co fungovalo na vás.

Pokud u dětí sledujete závažnější problémy, se kterými si sami nevíte rady, nebojte se obrátit na pomoc odborníků.

Exit mobile version