Zánět močového měchýře a jeho léčba

0

Zánět močového měchýře – neboli cystitida – potrápí minimálně jedenkrát za život úplně každého z nás a zatímco pro někoho je to pouze občasný zdravotní problém, pro jiného naopak neustále se opakující nepříjemná komplikace. V drtivé většině případů bývá vyvolaný bakterií žijící v našem zažívacím traktu známou jako Escherichia coli, která je pro nás ve skutečnosti nezbytná a prospěšná – jejím úkolem je udržet ve střevech rovnováhu, aby se zde nepřemnožily zdraví nebezpečné bakterie. V případě, kdy se bakterie E.coli dostane do močových cest, naseká zde nepěknou paseku. Nedodržuje-li člověk dostatečný pitný režim, nedochází ke správném proplachování močového měchýře, bakterie se zde usadí a vznikne nepříjemný a hodně bolestivý zánět. Vzniklá infekce může v případě neléčení prostoupit až do ledvin, kde může způsobit vážnou infekci ledvin.

Zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře

Jak se projevuje zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře se v prvních chvílích projevuje bolestí v podbřišku, která mnohým ženám často připomíná známé menstruační bolesti. Zpravidla se připojí i nutnost častějšího močení, kdy ale nemocný člověk produkuje jen malé množství moči – tudíž ačkoli pociťuje plnost plného měchýře a má tedy potřebu dojít si na WC, množství moči oněm pocitů neodpovídá. Často se stává, že má moč načervenalou barvu, což je způsobeno obsahem krvi v moči. Dalším příznakem je i mírně zvýšená teplota.

V případě, kdy nemocný člověk nezačne svůj problém řešit a nezačne se léčit, může se zánět močového měchýře zhoršit, což se projevuje následujícími příznaky:

  • vyšší tělesná teplota
  • třesavka
  • červeně zbarvená moč
  • výtok
  • bolest zad v oblasti beder

Léčba zánětu močového měchýře

Při podezření na zánět močového měchýře je potřeba navštívit ošetřujícího gynekologa, který provede vyšetření – odebere vám moč, ze které následně udělá rozbor a zjistí, zda se v moci nachází bakterie způsobující infekci. Na základě výsledků vám s největší pravděpodobností předepíše vhodná antibiotika, která budete užívat. Důležité je během léčby dodržovat klid na lůžku, dostatečně pít a především se zdržovat v teple. Kromě antibiotik je při zánětu močového měchýře vhodné konzumovat brusinky, které obsahují řadu léčivých látek.

Share.

About Author

Veškerý volný čas trávím s prsty na klávesnici. Psaní článků se stalo mým největším koníčkem, který mě baví, naplňuje a dává do života něco nového. Neustále si rozšiřuji obzory a učím se novým věcem, které se mi hodí v reálném životě. Do svých článků se snažím dávat maximum a kousek sama sebe.

Leave A Reply