Jak založit kvásek a upéci z něj chléb?

0

Máte v plánu upéci si domácí křupavý chléb? Ten lze upéci buď z droždí anebo kvásku. Co to vůbec ten kvásek je? Jedná se o živý organismus, o který je nutné stále pečovat – krmit jej a rozmazlovat. S pomocí kvásku při správném zacházení můžete upéci spoustu lahodných chlebů i dalšího pečiva. Kvásek vám vydrží několik měsíců, ale i let.

Jak založit kvásek?

  • Do litrové sklenice nasypte přibližně 100 ml žitné mouky a přidejte vlažnou vodu (převařenou a vychladlou) v takovém množství, aby vzniklo kašovité těstíčko – nesmí být moc řídké. Na vrch sklenice umístěte potravinářskou folii, upevněte gumičkou a umístěte na teplé místo – pokojová teplota do max. 33 stupňů. Nechte stát do druhého dne.
  • Následující den těsto promíchejte a ochutnejte. Pokud je jemně kyselé, přidejte opět 100 ml mouky a vlažnou vodu. Pořádně promíchejte, až opět vznikne středně hustá kaše. Znovu přikryjte a umístěte na teplé místo. V případě, že těsto není nakyslé (nemělo dostačující teplotu) jen promíchejte a přikryjte a nechte stát ještě 1 den. Pak už by kyselé být mělo.
  • U pracujícího kvásku sledujte i barvu, neměla by se měnit. V těstu by se však měly začít pozvolna tvořit bublinky, to bude navyšovat objem těsta. Na začátku nemusí být bublinky nějak zřetelné, později si jich všimnete. Chuť by měla být kyselá a vůně výrazná, nicméně příjemná.
  • Třetí den opět těsto promíchejte a ochutnejte – kontrola stavu. Pokud jste zvolili dostatečně vysokou sklenici, nemělo by těsto utéci přes okraj. Zvažte i přemístění do větší nádoby, protože kvásek nabývá na intenzitě a následující den ho může být jednou až dvakrát tolik. Třetí den je dnem „KRMENÍ“. Přidejte zase 100 ml mouky a vlažné vody, promíchejte a dejte na teplé místo.
  • Den čtvrtý by měl být kvásek hotov – být kyselý a plný bublinek. Již v něm vznikly správné bakterie. Jakmile bakterie zpracují všechnu mouku, začne se objem kvásku opět zmenšovat. Znamená to, že bakterie mají hlad a přestanou produkovat oxid uhličitý. To je fáze, kdy můžete přejít k pečení chleba, případně kvásek opět „nakrmit“ a počkat do dalšího dne. Než kvásek použijete na pečení, uberte z něj několik lžic do skleničky, kterou uzavřete a schováte v lednici.
  • Nyní už stačí jen vždy kvásek krmit, když budete mít touhu pustit se do pečení chleba nebo jiného pečiva.

Jak na svůj první kváskový chléb?

 

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku